Dzień Wspólnoty Walencji 2025

Do najbliższych obchodów Dnia Wspólnoty Walencji zostały 292 dni, czyli 9 miesięcy i 19 dni.

W 2025 roku Dzień Wspólnoty Walencji przypada na 9 października (czwartek).

Historia Dnia Wspólnoty Walencji

Dzień Wspólnoty Walencji (Día de la Comunidad Valenciana) upamiętnia podbój Królestwa Walencji przez Jakuba I Zdobywcę 9 października 1238 roku. Król na stałe wyzwolił je z rąk muzułmanów i utworzył niezależny kraj, który w 1707 roku stał się częścią Królestwa Hiszpanii. Obecnie położona na południowo-wschodnim wybrzeżu Półwyspu Iberyjskiego Wspólnota Walencji jest wspólnotą autonomiczną podzieloną na trzy prowincje: Alicante, Castellón i Walencja. Jest to region o bogatej kulturze i tradycji, o czym świadczy choćby to, że posiada swój własny język, który jest drugim językiem urzędowym wraz z hiszpańskim.

Historia święta sięga jeszcze XIV wieku, kiedy wprowadził je Jakub II Sprawiedliwy. W 1368 roku zapoczątkowano tradycję procesji mieszkańców i uroczystego opuszczania flagi Walencji z balkonu Rady Miasta. Najpierw przeprowadzono ją w intencji św. Dionizego, by ten uwolnił Walencję od klęski głodu, która w tamtych latach pustoszyła królestwo. W późniejszych latach procesja związana była z różnymi postulatami, jak choćby zwiększenie autonomii regionu. W 1976 roku 9 października uznano za święto państwowe i nadano mu nazwę Dnia Wspólnoty Walencji.

Obchody Dnia Wspólnoty Walencji

Od lat 90. XX wieku do programu Dnia Wspólnoty Walenckiej stopniowo wprowadzano wiele atrakcji, ale najważniejszą nadal jest parada. Najpierw jednak, w dniu poprzedzającym święto, odbywa się uroczysty koncert w Palau de la Música de Valencia oraz festiwal pirotechniczny w starym korycie rzeki Turia. 9 października organizowane jest oficjalne przyjęcie prezydenta miasta Pałacu Generalitat w Walencji, wręczane są odznaczenia zasłużonym obywatelom. Około godziny 17:00 rozpoczyna się tradycyjna parada, a jej bohaterką jest chluba Walencji – flaga Senyera. Zostaje ona uroczyście opuszczona z głównego balkonu Rady Miasta Walencji, w akompaniamencie hymnu narodowego i dwudziestu jeden salutów honorowych. Następnie w procesji z udziałem władz, związków zawodowych czy wojskowych wędruje do Katedry Santa Maria. Na miejscu arcybiskup archidiecezji wychodzi, aby przyjąć flagę, całuje ją i umieszcza w prezbiterium katedry, a zgromadzeni obywatele miasta śpiewają Te Deum, jeden z pierwszych chrześcijańskich hymnów.

Procesja wyrusza później w stronę Plaza de Alfonso el Magnanimo, gdzie przed pomnikiem Jakuba I Zdobywcy na koniu składane są kwiaty. Potem uczestnicy wracają z flagą pod siedzibę Rady Miejskiej, gdzie podziwiają spektakularny pokaz fajerwerków nazywany a mascletá. Ten pirotechniczny spektakl tworzy bardzo hałaśliwą i rytmiczną kompozycję i jest typowy dla Wspólnoty Walencji. Zwieńczeniem dnia jest barwna parada „Maurów i Chrześcijan”, z uczestnikami ubranymi w średniowieczne kostiumy oraz festiwal walenckich tańców i śpiewów.

9 października to także święto św. Dionizego, tradycyjnie uważanego za patrona zakochanych. Walencja jesienią ma więc dwie radosne okazje do zabawy. W ramach tego miłosnego święta mężczyźni zwyczajowo wręczają kobietom mocaorę, jedwabną chustę, wewnątrz której umieszczane są słodycze, wytwarzane ręcznie przez cukierników z Walencji. Składają się one przede wszystkim z tradycyjnych małych batonów marcepanowych o nazwie Piruleta i Tronador.

Występowanie Dnia Wspólnoty Walencji w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Poniedziałek09.10.2023Dzień Wspólnoty Walencji 2023
Środa09.10.2024Dzień Wspólnoty Walencji 2024
Piątek09.10.2026Dzień Wspólnoty Walencji 2026
Sobota09.10.2027Dzień Wspólnoty Walencji 2027
Poniedziałek09.10.2028Dzień Wspólnoty Walencji 2028
Wtorek09.10.2029Dzień Wspólnoty Walencji 2029
Środa09.10.2030Dzień Wspólnoty Walencji 2030
Czwartek09.10.2031Dzień Wspólnoty Walencji 2031

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Regiony

Święto jest obchodzone tylko w wybranych regionach kraju:

Walencja

Święta i obchody w kolejnych dniach po 9 października