Wszystkich Świętych w Hiszpanii 2024

Do najbliższych obchodów Wszystkich Świętych w Hiszpanii zostały 132 dni, czyli 4 miesiące i 10 dni.

W 2024 roku Wszystkich Świętych w Hiszpanii przypada na 1 listopada (piątek).

Dzień Wszystkich Świętych w Hiszpanii (Dia de Todos los Santos) wyróżnia się lokalnymi, oryginalnymi tradycjami, jak choćby Tosantos w Kadyksie.

Dzień Wszystkich Świętych w Hiszpanii

W Hiszpanii dość powszechne jest kremowanie zwłok, często można zobaczyć więc tam wysokie ściany z wnękami, gdzie chowane są prochy. Tradycja palenia zniczy nie jest powszechna, popularne są za to kolorowe bukiety kwiatów, zwłaszcza chryzantemy. 1 listopada nie uświadczymy aż takich tłumów na cmentarzach jak w Polsce, gdzie zbierają się całe rodziny, a ludzie jadą niekiedy kilkaset kilometrów, by odwiedzić groby bliskich. Hiszpanie oczywiście pielęgnują tradycję Dnia Wszystkich Świętych, na cmentarzach odprawiane są nabożeństwa, ale nie na taką skalę. Na Półwyspie Iberyjskim nie brakuje jednak specyficznych tradycji, których nie zobaczymy nigdzie indziej.

Tosantos w Kadyksie

Tosantos, które odbywa się w Kadyksie, to z pewnością jedno z najoryginalniejszych wydarzeń na świecie. Bo jak nazwać skrzyżowanie świni z żółwiem ninja, która w dodatku dzieży samurajski miecz? Albo świnie w kostiumach z kasowego hiszpańskiego serialu „Dom z Papieru”? A na takie widoki trzeba się przygotować odwiedzając rynek w Kadyksie w przeddzień Wszystkich Świętych. Przygotowane są tam specjalne stoiska targowe, na których wystawiane są kompozycje kukieł z głowami świń, ryb czy też warzyw. Mają one satyryczny charakter i często odnoszą się do znanych osób, polityków czy aktorów. Festiwal zapoczątkowano w XIX wieku.

W innych regionach Hiszpanii także odbywają się targi uliczne, w tym jarmark Todos Los Santos obchodzony od 1326 roku w miejscowości Concentaina (prowincja Alicante), czy też w regionie Murcji.

Grillowane kasztany i inne przysmaki

Na północy Hiszpanii najbardziej charakterystycznym obyczajem związanym ze świętem Wszystkich Świętych jest castañada. Ludzie wychodzą na ulicę, spotykają się tam ze znajomymi i rodziną, by zrobić ognisko, grilla lub odwiedzić stoisko z przysmakami. Myliłby się jednak ten, kto pomyśli o kiełbaskach czy karkówce. W Katalonii i innych północnych regionach piecze się... kasztany. Do tego je się bataty, kandyzowane owoce i obowiązkowo pije słodkie wino Moscatel… Skąd taka forma obchodów dnia Wszystkich Świętych? Dawniej 31 października aż do samego rana bito w dzwony – to wyczerpujące zadanie wymagało energicznego pożywienia, więc jedzono właśnie kasztany i bataty. Dziś zaprzestano bicia w dzwony, ale jak widać przysmaki pozostały.

Pozostając przy jedzeniu, to święto Wszystkich Świętych w Hiszpanii nierozerwalnie kojarzone jest z huesos de santo, czyli marcepanowymi kośćmi świętych. Z kolei pączki buñuelos de viento nadziewane budyniowym kremem z cytrusami nie tylko są smaczne, ale ich zjedzenie oznacza uratowanie jednej duszy w czyśćcu.

Wszystkich Świętych w Hiszpanii – inne zwyczaje

W wielu regionach uważa się, że we Wszystkich Świętych dusze zmarłych powracają na ziemię, by odwiedzić bliskich. W związku z tym trzeba pomóc odnaleźć im drogę do domu. Różne są jednak obyczaje - pali się w tym celu ogniska, świece w oknach czy bije w dzwony (zwłaszcza w Teruel, w Aragonii). W Zamorze bractwa Las Animas organizują procesje na cmentarzu, a zapalone świece mają wskazać duszom drogę. W Kastylii wierzy się, że zmarli opuszczają swoje groby 2 listopada w nocy, aby straszyć tych, którzy zbłądzili. W Galicji z kolei uważa się, że zmarli uczestniczą w odprawianych w Uroczystość Wszystkich Świętych nabożeństwach.

Interesujący zwyczaj związany z Dia de Todos los Santos kultywowany jest w prowincji Soria,w miasteczku Tajueco. Tzw. „rytuał dusz” w nocy z 1 na 2 listopada to procesja, w których ludzie są podzieleni na trzy grupy (żonaci, kawalerzy, kobiety i dzieci). Kobiety i najmłodsi niosą zapalone świece, a mężczyźni recytują Pieśń Dusz i po każdej strofie odmawiają modlitwę Ojcze Nasz. Po odprawieniu tego rytuału przychodzi czas na poczęstunek: ciastka i wino.

Warto zauważyć, że w Hiszpanii, podobnie jak w wielu innych europejskich krajach, bardzo szybko zakorzenia się Halloween. Tak więc celebruje się tam wszystkie związane z tym zwyczaje, jak truco o trato (czyli cukierek albo psikus), przystrajanie domów strasznymi ozdobami, oglądanie horrorów (Hiszpanie potrafią kręcić dobre filmy tego typu) czy imprezy, na których ludzie przychodzą poprzebierani za duchy, zombie czy kościotrupy.

Występowanie Wszystkich Świętych w Hiszpanii w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Wtorek01.11.2022Wszystkich Świętych w Hiszpanii 2022
Środa01.11.2023Wszystkich Świętych w Hiszpanii 2023
Sobota01.11.2025Wszystkich Świętych w Hiszpanii 2025
Niedziela01.11.2026Wszystkich Świętych w Hiszpanii 2026
Poniedziałek01.11.2027Wszystkich Świętych w Hiszpanii 2027
Środa01.11.2028Wszystkich Świętych w Hiszpanii 2028
Czwartek01.11.2029Wszystkich Świętych w Hiszpanii 2029
Piątek01.11.2030Wszystkich Świętych w Hiszpanii 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 1 listopada