Dzień Estremadury 2024

Do najbliższych obchodów Dnia Estremadury zostało 188 dni, czyli 6 miesięcy i 4 dni.

W 2024 roku Dzień Estremadury przypada na 8 września (niedziela).

Dzień Estremadury (Día de Extremadura) jest świętem państwowym na cześć autonomicznej wspólnoty Estremadura, które przypada 8 września. Data nawiązuje do rocznicy narodzin Maryi, matki Jezusa oraz patronki regionu.

Historia Dnia Estremadury

Estremadura została hiszpańską wspólnotą autonomiczną 26 lutego 1983 roku. W jej skład wchodzą dwie prowincje: Cáceres i Badajoz, stolicą jest Merida, tam też znajduje się główna siedziba lokalnego rządu. Dwa lata później ogłoszono 8 września świętem państwowym, nazywanym Dniem Estremadury. Do 1993 roku główne obchody odbywały się w Guadalupe i Trujillo. Dziś każde miasto regionu upamiętnia ten dzień na swój sposób. 7 września, w przeddzień święta, w rzymskim teatrze Mérida wręczane są medale uznanym postaciom wspólnoty autonomicznej Estremadury. Pierwszym wyróżnionym był w 1986 roku ówczesny król Hiszpanii Juan Carlos I.

Obchody Dnia Estremadury

Mieszkańcy Estremadury wielkim kultem darzą matkę Jezusa, czego dowodem jest zresztą wybór daty obchodów. Nie może więc zabraknąć uroczystych nabożeństw, jak choćby w Sanktuarium Matki Bożej w miasteczku Guadalupe. Znajduje się tam posąg, który według legendy przed 84 rokiem n.e. wyrzeźbił sam Łukasz Ewangelista. Początkowo domem posągu Matki Bożej była Sewilla, ale po najeździe przez Maurów w 712 roku n.e. grupa księży zakopała go na wzgórzach w pobliżu rzeki Guadalupe. Około 1300 roku pewnemu pasterzowi ukazała się Matka Boska i wskazała miejsce, gdzie znajduje się cenna relikwia. Zbudowano tam kapliczkę, która przekształciła się w Sanktuarium Matki Bożej, jeden z najbardziej charakterystycznych symboli regionu.

Wśród innych wydarzeń związanych ze świętem Estremadury są lokalne targi gastronomiczne, rzemieślnicze i pokazy rolnicze. To stąd pochodzą jedne z największych zbiorów papryki, tytoniu, kukurydzy i ryżu w Europie. W tym regionie organizuje się targi przez cały rok, ale 8 września są one wyjątkowo barwne. Na ulicznych stoiskach można spróbować tradycyjnych win i potraw z Estremadury, jak choćby słynnej szynki z mięsa czarnych świń iberyjskich czy serów Torta del Casar i Torta de la Serena. Oprócz tego w ramach Día de Extremadura odbywają się najróżniejsze koncerty, zawody sportowe czy walki byków w Puebla de Sancho Pérez, gdzie znajduje się jedna z najstarszych aren w Hiszpanii.

W dniu święta na budynkach publicznych jak i prywatnych domach eksponowana jest flaga Estremadury. Ma ona ciekawą i wyjątkową symbolikę, składa się z trzech równych poziomych pasów (zielony, biały i czarny). Zielony to kolor Zakonu Alcántara oraz nadzieja na narodziny nowej Estremadury. Biały reprezentuje królewski sztandar monarchów Leona i Kastylii oraz czystość ze względu na znaczenie przyrody w regionie. Czarny to sztandar królów Badajoz, ten kolor wyraża też smutek dla wielu emigrantów, którzy musieli opuścić swoją ukochaną ziemię.

Występowanie Dnia Estremadury w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Czwartek08.09.2022Dzień Estremadury 2022
Piątek08.09.2023Dzień Estremadury 2023
Poniedziałek08.09.2025Dzień Estremadury 2025
Wtorek08.09.2026Dzień Estremadury 2026
Środa08.09.2027Dzień Estremadury 2027
Piątek08.09.2028Dzień Estremadury 2028
Sobota08.09.2029Dzień Estremadury 2029
Niedziela08.09.2030Dzień Estremadury 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Regiony

Święto jest obchodzone tylko w wybranych regionach kraju:

Estremadura

Święta i obchody w kolejnych dniach po 8 września