Ogólnopolski Dzień Dogoterapii 2023

Do najbliższych obchodów Ogólnopolskiego Dnia Dogoterapii zostały 134 dni, czyli 4 miesiące i 14 dni.

W 2023 roku Ogólnopolski Dzień Dogoterapii przypada na 15 czerwca (czwartek).

15 czerwca obchodzony jest Dzień Dogoterapii. Czym jest dogoterapia? To jedna z form animaloterapii, w której uczestniczy pacjent i pies. Dogoterapia należy do naturalnych form wzmacniających rehabilitację ruchową oraz psychoterapię. Terapia z udziałem psa umożliwia nawiązanie szczególnej więzi między osobą chorą a psem terapeutą. Kontakt dotykowy pozwala na wszechstronne oddziaływanie na dziecko lub osobę dorosłą.

Dogoterapia dzieli się na terapię indywidualną, w której przewodnik z psem terapeutą współpracuje ze specjalistą oraz na terapię grupową, gdzie włączane są dodatkowe elementy arteterapii, muzykoterapii, czy terapii zajęciowej.

Historia dogoterapii została zapoczątkowana w 1964 roku przez dr Borisa Levinsona, amerykańskiego psychiatry dziecięcego. Doktor jako pierwszy zwrócił szczególną uwagę na użycie psa w terapii jako bodźca wzmacniającego pracę z młodymi pacjentami. Dr Levinson zauważył, że kontakty dodatkowy z psem zaspokaja podstawowe ludzkie potrzeby dotyku oraz potrzebę emocjonalnego ciepła. Od tego czasu zaczęły powstawać organizacje, które promowały terapie z udziałem zwierząt. W 1977 roku została założona amerykańska organizacja Delta Society. Dziś jest wiodącą organizacją zajmującą się badaniem więzi między ludźmi a zwierzętami. W 1966 roku, Delta Society określiła Standardy Praktyczne, które wyznaczały i definiowały rolę zwierząt w programach terapeutycznych. W Polsce dogoterapia jest stosowana od lat 80-tych XX wieku, a Dzień Dogoterapii jest obchodzony od 2014 roku.

Dogoterapia pozwala na usprawnienie rozwoju ruchowego, intelektualnego, emocjonalnego i społecznego. Zajęcia z psem terapeutą wszechstronnie wpływają na zmysły wzroku, słuchu, dotyku i węchu. Cele dogoterapii zależą od potrzeb pacjenta i występujących zaburzeń. Kontakt z psem umożliwia rozwijanie sprawności lokomotorycznych, normalizację napięcia mięśniowego, wzbogacanie zasobu słownictwa oraz prowadzi do obniżenia odczuwanego bólu. Dogoterapia zwiększa poczucie bezpieczeństwa oraz chęci i motywacji do ćwiczeń. Pacjenci poprzez kontakt z psem przełamują swoje lęki przed tymi zwierzętami, a także pokonują różne wewnętrzne bariery, które często uniemożliwiają uzyskanie pozytywnych efektów terapeutycznych.