Dzień Maja w Irlandii 2025

Do najbliższych obchodów May Day w Irlandii zostało 289 dni, czyli 9 miesięcy i 16 dni.

W 2025 roku Dzień Maja w Irlandii przypada na 5 maja (poniedziałek).

May Day, czyli irlandzka majówka, przypada w pierwszy poniedziałek maja. Od 1994 roku jest to dzień wolny od pracy, tzw. święto bankowe. Święto powiązane jest także z Międzynarodowym Dniem Pracownika, które obchodzone jest na całym świecie 1 maja każdego roku. May Day ma jednak znacznie dłuższe tradycje niż święto pracy, wywodzi się bowiem ze starożytnego irlandzkiego festiwalu Beltane.

Jedną z dawnych irlandzkich tradycji związanych z tym świętem było rozpalanie ognisk na wszystkich głównych wzgórzach w Irlandii w nocy przed Dniem Majowym. Miało to uczcić koniec mrocznych miesięcy, nadejście lata oraz zapewnić ludziom i zwierzętom szczęście. Przodkowie Irlandczyków skakali nad płomieniami aby pozbyć się pecha, czy też przepędzali krowy przez ognisko, aby oczyścić stado z chorób. Najważniejszym miejscem, gdzie kultywowano te i inne rytuały, było wzgórze Uisneach, miejsce pochówku irlandzkich bogów. Do dziś jest to symboliczne i święte centrum Zielonej Wyspy, i to właśnie tutaj postanowiono w 2009 roku reaktywować festiwal ognia. W pierwszy poniedziałek maja odbywa się tutaj ceremonia ognia, podczas których odtwarzane są dawne rytuały, odbywają się także warsztaty rzemieślnicze, holistyczne, rozmowy o dziedzictwie kulturowym, można spróbować tradycyjnych irlandzkich potraw. Całość uzupełniają rytmy bębnów, śpiewy, ludowe stroje oraz wszechobecne płomienie.

Wiele miast, jak np. Dublin, Limerick, Wicklow, Galway, Clare, organizuje duże festiwale oraz imprezy rodzinne z muzyką, lokalnym jedzeniem, zawodami sportowymi, malowaniem twarzy czy wybieraniem dziewczyny, która zostaje „Królową maja”. Niekiedy odtwarzany jest również zwyczaj tańca wokół tzw. majowego słupa ozdobionego kwiatami. Jest to rytuał symbolizujący płodność. Jeden z większych festiwali – Riverfest, odbywa się w Limerick. Bierze w nim udział nawet 100 000 ludzi, w jego ramach m. in. pokazy tańca powietrznego, atrakcje wodne nad rzeką Shannon, pokazy fajerwerków czy maraton.

Irlandczycy obchody majówki łączą również ze świętem pracy. W całym kraju, szczególnie w większych miastach, odbywają się różne wiece czy demonstracje, mające na celu poruszenie najważniejszych problemów irlandzkiego rynku pracy. W święto angażuje się zwłaszcza Irlandzki Kongres Związków Zawodowych, którego przedstawiciele reprezentują najgorzej opłacanych pracowników i walczą o lepsze warunki zatrudnienia.

Maj to ważny miesiąc dla irlandzkich katolików, poświęcony Najświętszej Maryi Panny, Matce Jezusa. Od tego dnia przez cały miesiąc w kościołach śpiewany jest hymn „Królowa maja”, wierni dekorują także ołtarze czy swoje domostwa kwiatami.

Niektórzy Irlandczycy i Irlandki starają się kultywować zwyczaje przodków. Jedna z legend mówi, że mycie twarzy w rosie o świcie pierwszego dnia maja poprawi cerę. Natomiast zioła zebrane w ten dzień, będą miały o wiele więcej właściwości regenerujących i leczniczych niż te zerwane w innym czasie. Podobnie jest z wodą pobraną ze studni – ma ona większą moc, więc Irlandczycy używają jej do mycia, błogosławienia mienia i zwierząt. W całym kraju można zresztą natrafić na stare, święte celtyckie studnie, często przemianowane na kapliczki. 1 maja wiele osób wybiera się w takie magiczne miejsca, by się pomodlić czy zostawić w studni monety, figurki świętych. Jedną z najsłynniejszych studni jest Doon Mass Rock w hrabstwie Donegal.

Występowanie May Day w Irlandii w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Poniedziałek01.05.2023Dzień Maja w Irlandii 2023
Poniedziałek06.05.2024Dzień Maja w Irlandii 2024
Poniedziałek04.05.2026Dzień Maja w Irlandii 2026
Poniedziałek03.05.2027Dzień Maja w Irlandii 2027
Poniedziałek01.05.2028Dzień Maja w Irlandii 2028
Poniedziałek07.05.2029Dzień Maja w Irlandii 2029
Poniedziałek06.05.2030Dzień Maja w Irlandii 2030
Poniedziałek05.05.2031Dzień Maja w Irlandii 2031

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 5 maja