Początki obchodów Dni Krzyżowych, a właściwie dni błagalnych, wywodzą się z galijskiej diecezji Vienne. Około 470 roku tamtejszy biskup Mamert postanowił zapobiec klęskom nieurodzaju nawiedzających okoliczne tereny, a także trzęsieniom ziemi czy wojnie. Zorganizował procesję pomiędzy kościołami, kaplicami i przydrożnymi krzyżami, gdzie modlono się o dobre plony i błogosławieństwo.
Wraz z upływem lat i spopularyzowaniem Dni Krzyżowych, udział w pochodach brali udział wszyscy przedstawiciele danej społeczności – od zwykłych ludzi, poprzez biskupów, magnatów, na władzy kończąc. Wielu uczestników przywdziewało strój pokutny, co dodatkowo nadawało uroczystości szczególnego charakteru.
Po synodzie w Orleanie w 511 roku Dni Krzyżowe zostały rozszerzone na całą Francję, a w 816 roku papież Leon III wprowadził je do liturgii rzymskiej. Dzięki papieżowi Piusowi V w 1570 roku znalazły one swoje miejsce w mszale. W 1970 roku poszczególne Konferencje Episkopatów mogły podjąć decyzję odnośnie obchodów, Polska zachowała celebrowanie uroczystości przed Wniebowstąpieniem. W naszym kraju obowiązuje nazwa Dni Krzyżowe, co nawiązuje do przydrożnych krzyży.
Dni Krzyżowe w Polsce
W Polsce Dni Krzyżowe zastąpiły dawną tradycje okrążania pól, której celem było wyznaczanie granic oraz ochrona przed klęskami żywiołowymi oraz czarami. Miały one miejsce na wiosnę i jesień. Dni Krzyżowe przetrwały setki lat, choć nie są już tak popularne jak w latach przedwojennych. W niektórych parafiach i diecezjach wciąż są jednak praktykowane i nie wykluczone, że przypomnimy sobie o tej tradycji na szerszą skalę.
Ich celem nadal są modlitwy o urodzaj i ochronę przez najróżniejszymi kataklizmami, jak susza, powódź, pożar czy burze. W poniedziałek odprawia się nabożeństwo „w okresie zasiewów”, we wtorek „o uświęcenie pracy ludzkiej”, środa to intencja „za głodujących”. Zgodnie z tradycją procesja przemieszcza się pomiędzy przydrożnymi krzyżami i kapliczkami. Kapłan błogosławi pola i kropi je wodą święconą, a całemu wydarzeniu towarzyszy śpiew litanii do Wszystkich Świętych oraz pieśni błagalne o ochronę przed klęskami żywiołowymi i nieszczęściami.
Z Dniami Krzyżowymi wiążą się nawet ludowe przysłowia, takie jak „w Dni Krzyżowe męka boża, wstrzymuj się od siewu zboża”. Odnosi się to w do reguł kalendarza księżycowego. Wniebowstąpienie przypada w 40 dniu po Wielkanocy, która z kolei jest świętem obchodzonym w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni Księżyca. Dni Krzyżowe przypadają więc blisko drugiego nowiu Księżyca, kiedy występuje tzw. kwadra uprawy, niestosowana do siewów.
Zgoda na wykorzystanie Twoich danych osobowych w celach
Spersonalizowane reklamy i treści, pomiar reklam i treści, opinie odbiorców, rozwój produktu
Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich
Twoje dane osobowe będą przetwarzane, a informacje z Twojego urządzenia (pliki cookie, unikalne identyfikatory itp.) mogą być wyświetlane i zapisywane przez zewnętrznych dostawców lub im udostępniane. Mogą też być wykorzystywane przez tę witrynę. Niektórzy dostawcy mogą przetwarzać Twoje dane osobowe na podstawie uzasadnionego interesu. Możesz się na to nie zgodzić, zmieniając opcje poniżej. Link umożliwiający wycofanie zgody znajdziesz u dołu tej strony