Poniedziałek Czerniaka 2024

Obchody Poniedziałku Czerniaka były 41 dni, czyli 1 miesiąc i 10 dni temu.

W 2024 roku obchody Poniedziałku Czerniaka przypadły na 6 maja (poniedziałek).

Poniedziałek Czerniaka przypadający każdego roku na pierwszy poniedziałek maja, to bardzo ważna data, która ma na celu zwiększenie świadomości i profilaktyki przed tym groźnym nowotworem.


Profilaktyka przede wszystkim


Czerniak to najgroźniejszy rak skóry, który często jest diagnozowany zbyt późno. Właśnie dlatego Amerykańska Akademia Dermatologii ustanowiła pierwszy poniedziałek maja dniem czerniaka (Melanoma Monday). W USA znakiem tego „święta” jest zakładanie pomarańczowych ubrań. Poniedziałek Czerniaka ma zwiększyć wiedzę społeczeństwa na temat objawów i zagrożenia związanego z chorobą, ale przede wszystkim popularyzować profilaktykę. Czerniak jest jednym z najbardziej złośliwych nowotworów. Śmiertelność choroby jest bardzo wysoka, ale głównie dlatego, że rak jest diagnozowany zbyt późno. Wczesne zmiany są możliwe do usunięcia.


Najbardziej widocznym objawem czerniaka są zmiany skórne. Warto podkreślić jedną rzecz – nie każdy pieprzyk oznacza czerniaka. Zmiany skórne związane z nowotworem są nieregularne, płaskie i mają niejednolity kolor i nierówne brzegi. Czerniak występuje też w miejscach mniej dostępnych: pod paznokciami albo przy odbycie. Wtedy objawem jest często opuchnięcie węzła chłonnego w pobliżu.


Nowotwór występuje często u osób obciążonych genetycznie, ale największym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi czerniaka jest zbytnia ekspozycja na słońce (najwięcej czerniaków występuje w Australii). Jak się przed nim chronić? Obserwuj swoje pieprzyki i znamiona. Jeżeli zmieniają kolor albo kształt, należy udać się do dermatologa. Nawet jeżeli nie widzimy żadnych zmian, to wizyta u lekarza powinna mieć miejsce chociaż razn na rok. Drugi i chyba najważniejszy krok to odpowiednia ochrona przed słońcem. Filtr UV to konieczność latem, szczególnie w godzinach 10-16, ale dermatolodzy zalecają noszenie ochronnego kremu przez okrągły rok. Noszenie kapelusza i okularów przeciwsłonecznych to również forma ochrony. Oczywiście niewskazane są też solaria.


Zadbaj o swoją skórę w Poniedziałek Czerniaka

Tego dnia koniecznie przeprowadź inspekcję własnego ciała. Zmian skórnych należy też poszukać na skórze głowy z pomocą lusterka i w mniej dostępnych miejscach. Umów się na wizytę u dermatologa i pamiętaj o filtrze. Maj to miesiąc, kiedy słońce zaczyna mocniej przygrzewać, dlatego chroń swoją skórę przed jego promieniami. Zdrowie jest ważniejsze niż opalenizna.

Występowanie Poniedziałku Czerniaka w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Poniedziałek02.05.2022Poniedziałek Czerniaka 2022
Poniedziałek01.05.2023Poniedziałek Czerniaka 2023
Poniedziałek05.05.2025Poniedziałek Czerniaka 2025
Poniedziałek04.05.2026Poniedziałek Czerniaka 2026
Poniedziałek03.05.2027Poniedziałek Czerniaka 2027
Poniedziałek01.05.2028Poniedziałek Czerniaka 2028
Poniedziałek07.05.2029Poniedziałek Czerniaka 2029
Poniedziałek06.05.2030Poniedziałek Czerniaka 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 6 maja