Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski 2025

Do najbliższych obchodów Uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski zostało 288 dni, czyli 9 miesięcy i 15 dni.

W 2025 roku Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski przypada na 3 maja (sobota).

Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski przypada w bardzo ważnym dla naszego narodu dniu. 3 maja to rocznica uchwalenia Konstytucji przez Sejm Czteroletni w 1791 roku, termin święta nie jest więc przypadkowy. Główne uroczystości odbywają się na Jasnej Górze.

Historia Święta Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski


W 1920 roku papież Benedykt XV na prośbę polskich biskupów uchwalił Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Jego celem było upamiętnienie ślubów lwowskich złożonych przez króla Jana Kazimierza w 1656 roku, który podczas potopu szwedzkiego powierzył nasz kraj opiece Matki Bożej, nazwanej wówczas właśnie Królową Korony Polskiej. Słowa wypowiedziane przez króla Jana Kazimierza (ich autorem był Andrzej Bobola) uznawane są za symboliczny początek obchodów święta Królowej Polski.

Geneza samego tytułu Matki Bożej jako Królowej Polski sięga jeszcze wcześniej, mianowicie drugiej połowy XVI wieku. Grzegorz z Sambora po raz pierwszy nazwał wtedy Maryję Królową Polski i Polaków. Tytuł podkreśla jej wyjątkową rolę i pozycję w historii polskiego narodu. 8 września 1717 roku miała miejsce koronacja jasnogórskiego obrazu, co uznano za ogłoszenie Maryi Królową Polski.

Kult Królowej Korony Polskiej zyskał na sile po rozbiorach naszego kraju, głównie w środowisku emigrantów we Francji oraz mieszkańców Lwowa i Krakowa. Był to jeden ze sposobów budowania naszej świadomości narodowej, stąd zaborcy wszelkimi sposobami próbowali go wygasić. W tym celu zakazali pielgrzymek do Częstochowy czy karali za posiadanie i rozpowszechnianie kopii obrazu jasnogórskiego.

Pomysł ustanowienia specjalnego święta maryjnego odnoszącego się do tytułu Królowej Korony Polskiej powstał najprawdopodobniej we Lwowie. Papież Pius X w 1909 ustanowił je dla diecezji lwowskiej i przemyskiej, ustalając datę na pierwszą niedzielę maja. W 1914 obchody wyznaczono 2 maja, a po oficjalnym uchwaleniu Święta Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski wybrano datę 3 maja. Miało to na celu podkreślenie związku tego święta z pierwszą polską konstytucją uchwaloną 3 maja 1791 przez Sejm Czteroletni. Zdarza się, że obchody przenoszone są na 2 maja, jeśli 3 przypada w niedzielę.

Obchody Święta Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski


Święto ma na celu wyrażenie wiary Polaków w szczególną opiekę Bożą, jakiej nasz naród doświadcza dzięki wstawiennictwu Maryi. Nawet podczas okupacji nazistowskiej i w czasach PRL dbano o zachowanie kultu Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Przykładem może być 3 maja 1966 roku, czyli w dniu millenium chrztu Polski. Na Jasnej Górze, kardynał Stefan Wyszyński w towarzystwie episkopatu i kilkuset tysięcy wiernych, powierzył Maryi rozpoczynające się właśnie nowe tysiąclecie naszej ojczyzny. Uroczystości zwieńczyło odnowienie Ślubów Jasnogórskich. 50 lat później, w dniu 1050. rocznicy chrztu Polski, w tym samym miejscu, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki dokonał Nowego Aktu Zawierzenia Narodu Polskiego Matce Bożej.

Obecnie msze święte w intencji ojczyzny celebrowane są w całym kraju, a tradycją jest śpiewanie „Bogurodzicy” podczas wieczornej modlitwy Kościoła. Centralne obchody święta Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski odbywają się jak zwykle na Jasnej Górze. O godzinie 11 ma miejsce uroczysta suma odpustowa.

Występowanie Uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Środa03.05.2023Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski 2023
Piątek03.05.2024Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski 2024
Sobota02.05.2026Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski 2026
Poniedziałek03.05.2027Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski 2027
Środa03.05.2028Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski 2028
Czwartek03.05.2029Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski 2029
Piątek03.05.2030Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski 2030
Sobota03.05.2031Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski 2031

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 3 maja