Dzisiaj 16 polskich województw jest podzielonych na kilka grup, które razem ruszają na zimowy odpoczynek. Ich termin zmienia się z roku na rok – decyduje o tym kurator oświaty. Taka zmiana nastąpiła w 2003 roku. Wcześniej cała Polska miała ferie równocześnie. Zmiana została wprowadzona dzięki prośbom rodziców, nauczycieli, ale też właścicieli hoteli i różnych pensjonatów. Równoczesne ferie powodowały, że nagle wszędzie panował tłok – w hotelach, na stokach i w różnego rodzaju parkach i atrakcjach. Podział województw zatwierdził sam minister edukacji wraz z kuratorami i wojewodami.
Do tej pory tylko raz doszło do wyjątku od tej reguły – chodzi oczywiście o pandemię koronawirusa, kiedy dla ograniczenia poruszania się obywateli ferie dla wszystkich województw zorganizowano w jednym terminie.
A od kiedy w ogóle cieszymy się w Polsce feriami zimowymi? Po raz pierwszy wprowadzono je już w 1931 roku! Wtedy ferie trwały 3 tygodnie i zaczynały się już w Boże Narodzenie. Chociaż teraz są nieco krótsze, to uczniowie dalej czekają na nie z utęsknieniem.
Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)