Dzisiaj 16 polskich województw jest podzielonych na kilka grup, które razem ruszają na zimowy odpoczynek. Ich termin zmienia się z roku na rok – decyduje o tym kurator oświaty. Taka zmiana nastąpiła w 2003 roku. Wcześniej cała Polska miała ferie równocześnie. Zmiana została wprowadzona dzięki prośbom rodziców, nauczycieli, ale też właścicieli hoteli i różnych pensjonatów. Równoczesne ferie powodowały, że nagle wszędzie panował tłok – w hotelach, na stokach i w różnego rodzaju parkach i atrakcjach. Podział województw zatwierdził sam minister edukacji wraz z kuratorami i wojewodami.
Do tej pory tylko raz doszło do wyjątku od tej reguły – chodzi oczywiście o pandemię koronawirusa, kiedy dla ograniczenia poruszania się obywateli ferie dla wszystkich województw zorganizowano w jednym terminie.
A od kiedy w ogóle cieszymy się w Polsce feriami zimowymi? Po raz pierwszy wprowadzono je już w 1931 roku! Wtedy ferie trwały 3 tygodnie i zaczynały się już w Boże Narodzenie. Chociaż teraz są nieco krótsze, to uczniowie dalej czekają na nie z utęsknieniem.
Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)
Zgoda na wykorzystanie Twoich danych osobowych w celach
Spersonalizowane reklamy i treści, pomiar reklam i treści, opinie odbiorców, rozwój produktu
Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich
Twoje dane osobowe będą przetwarzane, a informacje z Twojego urządzenia (pliki cookie, unikalne identyfikatory itp.) mogą być wyświetlane i zapisywane przez zewnętrznych dostawców lub im udostępniane. Mogą też być wykorzystywane przez tę witrynę. Niektórzy dostawcy mogą przetwarzać Twoje dane osobowe na podstawie uzasadnionego interesu. Możesz się na to nie zgodzić, zmieniając opcje poniżej. Link umożliwiający wycofanie zgody znajdziesz u dołu tej strony