Ferie Zimowe 2021

Ferie Zimowe zakończyły się 1182 dni, czyli 3 lata 2 miesiące i 27 dni temu.

W 2021 roku obchody Ferii Zimowych przypadły na 4 stycznia (poniedziałek).

Po wakacjach najbardziej wyczekiwany okres dla wszystkich uczniów w Polsce – ferie zimowe. Chociaż teraz przypadają w różnych terminach w dniach od połowy stycznia do końca lutego, to kiedyś wszystkiego województwa cieszyły się odpoczynkiem równocześnie.


Dlaczego wprowadzono zmianę?

Dzisiaj 16 polskich województw jest podzielonych na kilka grup, które razem ruszają na zimowy odpoczynek. Ich termin zmienia się z roku na rok – decyduje o tym kurator oświaty. Taka zmiana nastąpiła w 2003 roku. Wcześniej cała Polska miała ferie równocześnie. Zmiana została wprowadzona dzięki prośbom rodziców, nauczycieli, ale też właścicieli hoteli i różnych pensjonatów. Równoczesne ferie powodowały, że nagle wszędzie panował tłok – w hotelach, na stokach i w różnego rodzaju parkach i atrakcjach. Podział województw zatwierdził sam minister edukacji wraz z kuratorami i wojewodami.


Do tej pory tylko raz doszło do wyjątku od tej reguły – chodzi oczywiście o pandemię koronawirusa, kiedy dla ograniczenia poruszania się obywateli ferie dla wszystkich województw zorganizowano w jednym terminie.

A od kiedy w ogóle cieszymy się w Polsce feriami zimowymi? Po raz pierwszy wprowadzono je już w 1931 roku! Wtedy ferie trwały 3 tygodnie i zaczynały się już w Boże Narodzenie. Chociaż teraz są nieco krótsze, to uczniowie dalej czekają na nie z utęsknieniem.