Kim jest filatelista? To słowo powstałe przez połączenie dwóch greckich wyrazów – philein i atelia, co dosłownie oznacza zamiłowanie do kolekcjonowania znaczków pocztowych. Współcześnie, określenie filatelista dotyczy każdej osoby zbierającej znaczki pocztowe, datowniki, koperty FDC (koperty z naklejonymi znaczkami i ostemplowane w pierwszy dzień obiegu znaczka), a także wszystkich pamiątek związanych z pocztą.
W Polsce miłośników filatelistyki skupia Polski Związek Filatelistyki, publikujący własne czasopismo pod tytułem „Filatelista”. Na stronie internetowej Polskiego Związku Filatelistyki umieszczony jest „Słownik Biograficzny Filatelistów Polskich”, zawierający krótkie informacje dotyczące życia oraz działalności osób związanych z filatelistyką. Jak się okazuje, filatelistyka to wciąż jedno z najbardziej popularnych hobby na całym świecie, które coraz częściej staje się przedmiotem zainteresowania młodych osób. Każdy znaczek pocztowy jest symbolem danej historii, wydarzenia bądź dzieła artystycznego, tak więc staje się źródłem poszerzenia własnej wiedzy lub zdobycia nowych informacji. Współczesne znaczki przypominające miniatury artystyczne stanowią niezwykłe kolekcje, które potrafią zachwycić w każdym wieku. Klasery z unikatowymi znaczkami pocztowymi bądź pocztówkami, posiadają ogromne wartości materialne, tak jak choćby znaczek pocztowy „British Guiana 1 c Magenta" wydany w 1856 roku w Gujanie Brytyjskiej.
W myśl powojennego hasła: „Filatelistyka: uczy – bawi – wychowuje – łączy narody”, zbieranie znaczków pocztowych i innych pamiątek, nie traci ale zyskuje na znaczeniu, zbliżając do siebie pokolenia oraz „zarażając” miłością do tych małych symboli, bez których nie wyobrażamy sobie prawdziwego listu.