Aż ciężko w to uwierzyć, ale historia makaronu zaczęła się w krajach arabskich. Dopiero w XII wieku zaczęły pojawiać się wzmianki o makaronie na Sycylii. Pierwsze fabryki produkujące makaron powstały w Italii w XIX wieku. W latach XX Mussolini prawie odebrał Włochom miano mistrzów makaronu. Twierdził, że jego produkcja jest droga, a pszenicę durum trzeba sprowadzać zza granicy. Próbował przekonywać, że lepszy jest ryż. Na szczęście Włosi się nie dali i dalej zadowoleni zjadają 28 kilogramów samego spaghetti rocznie. Samo święto powstało w USA, w którym po Włoszech zjada się najwięcej tego makaronu.
Najpopularniejsza wersja tego makaronu, przynajmniej w Polsce, to ta z sosem pomidorowym i mięsem mielonym. Spaghetti aglio e olio to wersja z oliwą, czosnkiem, posypana serem, a spaghetti cacio e pepe to tylko makaron, ser i pieprz. Według Włochów makaron powinien być oczywiście ugotowany al dente, a więc lekko twardawy. W Polsce wolimy zazwyczaj makaron lekko rozgotowany.
Brytyjska stacja BBC zrobiła kiedyś swoim widzom żart związany ze spaghetti. Na Prima Aprilis wyemitowali materiał z włoskiego miasteczka, gdzie wyrosło drzewo spaghetti. Z jego gałęzi zwisały równe nitki. Chociaż wydaje się to oczywistym żartem, następnego dnia słuchacze masowo dzwonili do stacji z pytaniem, gdzie można kupić sadzonkę.
Zrób swoją wersję spaghetti
Można pójść w klasykę i zrobić makaron z sosem pomidorowym, ale warto też trochę poeksperymentować. Wersja z krewetkami, filipińska wariacja na słodko albo spaghetti carbonara to tylko kilka opcji. Możemy też pójść na całość i sami zrobić sam makaron.
Zgoda na wykorzystanie Twoich danych osobowych w celach
Spersonalizowane reklamy i treści, pomiar reklam i treści, opinie odbiorców, rozwój produktu
Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich
Twoje dane osobowe będą przetwarzane, a informacje z Twojego urządzenia (pliki cookie, unikalne identyfikatory itp.) mogą być wyświetlane i zapisywane przez zewnętrznych dostawców lub im udostępniane. Mogą też być wykorzystywane przez tę witrynę. Niektórzy dostawcy mogą przetwarzać Twoje dane osobowe na podstawie uzasadnionego interesu. Możesz się na to nie zgodzić, zmieniając opcje poniżej. Link umożliwiający wycofanie zgody znajdziesz u dołu tej strony