Dzień Tęczy 2024

Obchody Dnia Tęczy były 25 dni temu.

W 2024 roku obchody Dnia Tęczy przypadły na 3 kwietnia (środa).

Tęcza jest jednym z najbardziej magicznych zjawisk natury. Lśni i błyszczy - jest nieuchwytna, rzadko się ją widuje i niemożliwa do złapania - jest szczególnie magiczna, gdy jest jaskrawa i podwójna.

Jak powstaje tęcza?
Krople wody wyginają światło słoneczne - nazywa się to refrakcją - i każdy kolor w świetle słonecznym pochyla się pod nieco innym kątem.
Tęcza jest pełnym okręgiem, ale ponieważ słońce zawsze jest dość nisko na niebie, gdy pojawiają się tęcze, zazwyczaj widzimy tylko górną połowę okręgu.
Bardzo rzadko zdarza się, że wokół księżyca widzimy tęczową aureolę z powodu wysokich lodowych chmur w nocy. Istnieją również rzadkie obserwacje z samolotów o okrągłych tęczach, a nawet rzadsze obserwacje tęczy horyzontu - które wydają się być poziomymi paskami - o zachodzie lub o świcie.

Aby uczcić ten dzień, zrób tęczę! Znajdź tęczę! Udostępnij tęczę!
Najprostszym sposobem na zrobienie tęczy jest rozpylenie wody w powietrzu. Pamiętaj, że słońce nie może być nad głową; także musisz stać plecami do słońca.
Inny prosty sposób na tęczę to szklany pryzmat. Jeśli nie masz pryzmatu, to zapewne masz lustro lub szkło ze ściętymi krawędziami? Promienie słońca padające na naczynia z grubego szkła często odbijają się malutkimi tęczami na ściankach mebli.

Garnek złota na końcu tęczy
Prawdopodobnie Irlandczycy nigdy nie wierzyli w garnki złota na końcu tęczy (choć jedna z legend irlandzkich właśnie o tym mówi). A ten mit wziął się z powodu niezrozumienia starego irlandzkiego powiedzenia. Powiedzenie brzmiało mniej więcej tak (ale w języku gaelickim): „Prawdopodobnie znajdziesz garnek złota, tak jak znajdziesz koniec tęczy”. Innymi słowy, żadna z tych rzeczy się nie wydarzy! Zatem widząc tęczę nie szukaj złota, lecz ciesz się pięknym widokiem.