Obchody Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci były 27 dni temu.
W 2025 roku obchody Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci przypadły na 2 kwietnia (środa).
Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci obchodzony jest w dniu urodzin znanego duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Święto zostało zainicjowane w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi (IBBY). Od tego czasu coroczne obchody organizuje inne państwo. Polska była organizatorem święta w 1977 roku, zaś przewodnie hasło tych obchodów brzmiało: „Książka moim oknem na świat”. Impreza odbywała się też w takich krajach jak Belgia, Brazylia, Hiszpania, Indie, Japonia, Nowa Zelandia, Rosja, Stany Zjednoczone.
W ramach święta, organizowane są dla dzieci i rodziców wydarzenia literackie, spotkania z autorami książek dla małych czytelników oraz warsztaty artystyczne. W 2007 roku Czechy w Międzynarodowym Dniu Książki dla Dzieci ustanowiły akcję pod nazwą „Noc z Andersenem”. W bibliotekach o tej porze organizowane są spotkania, w czasie których dzieci słuchają baśni Andersena. W Polsce od 2001 roku działa Kampania „Cała Polska Czyta Dzieciom”, która zachęca rodziców do czytania książek dzieciom. Fundacja ABCXXI rozwija także działalność na inne państwa europejskie. W 2011 roku po raz pierwszy został zorganizowany wraz z czeską fundacją Celé Česko čte dětem Międzynarodowy Tydzień Czytania Dzieciom.
W Dniu Dziecka została podpisana przez przedstawicieli organizatorów oraz gości specjalnych proklamacja programu „All of Europe Reads to Kids”. Program dąży do wymiany doświadczeń oraz integracji z osobami i instytucjami, które prowadzą działania zachęcające dzieci do czytania książek. A książki, zwłaszcza baśnie, czytane dzieciom od samego urodzenia znacząco wpływają na dalszy rozwój małych czytelników. Czytanie pobudza wyobraźnię, kształtuje procesy myślowe oraz wzbogaca więź między dzieckiem a rodzicem. Książki przede wszystkim uwrażliwiają na piękno życia i sztuki. Pierwszy kontakt z książką jest ważnym krokiem w umacnianiu nawyku wspólnego czytania. Rodzic staje się przewodnikiem i opiekunem po kartach baśni i bajek, a dziecko przeżywa niezwykłe przygody, które na długo zapadają w pamięć małego czytelnika. Warto poświęcić dziecku codziennie przynajmniej 20 minut na wspólne czytanie, bowiem książka może stać się przyjacielem naszych pociech.
