Światowy Dzień Świadomości Autyzmu 2025

Do najbliższych obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu zostało 281 dni, czyli 9 miesięcy i 7 dni.

W 2025 roku Światowy Dzień Świadomości Autyzmu przypada na 2 kwietnia (środa).

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Głównym celem obchodów święta jest przeciwstawienie się dyskryminacji oraz stereotypom dotyczących osób dotkniętych autyzmem. Czasami używana jest także nazwa Światowy Dzień Wiedzy na temat Autyzmu.

Według danych, w Polsce bezpośredni problem autyzmu dotyczy około 30 tysięcy chorych, a także ich najbliższych. Specjaliści uważają, że obecnie co setne dziecko rodzi się z zaburzeniami autystycznymi. Autyzm nie wiąże się z upośledzeniem umysłowym, a wręcz przeciwnie, chore osoby mają przeciętną lub ponad przeciętną inteligencję. Dlatego tak ważne jest wczesne wykrycie choroby i odpowiednie leczenie, które pomoże osobom autystycznym w funkcjonowaniu społecznym. Niestety, wciąż zbyt późno stawia się odpowiednią diagnozę choroby, co utrudnia poprawę zdrowia. Autyzm jest zjawiskiem niezwykle złożonym i trudnym do jednoznacznego zdefiniowania. Dokładne przyczyny autyzmu nie zostały jeszcze poznane, jednak coraz częściej zostają wyodrębnione czynniki ryzyka wystąpienia choroby.

Naukowcy próbują ustalić przyczyny autyzmu poprzez zaburzenia prenatalne, przyjmowane leki przez matkę w trakcie ciąży, a nawet przez niektóre szczepienia dzieci. Do najczęstszych objawów należy zaburzenie w odbiorze świata przez zmysły chorego. Osoby autystyczne w inny sposób odbierają dźwięk, światło, obrazy, smak, zapach, ból czy dotyk. Chorzy tworzą swój wewnętrzny świat, często odmienny od ludzi zdrowych. Osoby chore mają problemy z wyrażaniem emocji i budowaniem więzi między najbliższymi. Problemy z komunikacją prowadzą do niezrozumienia i osamotnienia psychicznego. W społeczeństwie panują także krzywdzące stereotypy, które sprawiają, że osoby autystyczne napotykają wiele problemów w codziennym życiu. Odpowiednia wiedza dotycząca autyzmu zmienia świadomość społeczeństwa wobec osób chorych. Dlatego w trakcie Światowego Dnia Świadomości Autyzmu organizowane są wydarzenia integrujące osoby zdrowe i autystyczne. Stowarzyszenia działające na rzez osób chorych starają się zbliżyć społeczeństwu problematykę autyzmu.

Występowanie Światowego Dnia Świadomości Autyzmu w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Niedziela02.04.2023Światowy Dzień Świadomości Autyzmu 2023
Wtorek02.04.2024Światowy Dzień Świadomości Autyzmu 2024
Czwartek02.04.2026Światowy Dzień Świadomości Autyzmu 2026
Piątek02.04.2027Światowy Dzień Świadomości Autyzmu 2027
Niedziela02.04.2028Światowy Dzień Świadomości Autyzmu 2028
Poniedziałek02.04.2029Światowy Dzień Świadomości Autyzmu 2029
Wtorek02.04.2030Światowy Dzień Świadomości Autyzmu 2030
Środa02.04.2031Światowy Dzień Świadomości Autyzmu 2031

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 2 kwietnia