Światowy Dzień Szczura 2024

Obchody Światowego Dnia Szczura były 17 dni temu.

W 2024 roku obchody Światowego Dnia Szczura przypadły na 4 kwietnia (czwartek).

Światowy Dzień Szczura ma na celu uznanie fantazyjnego szczura jako wspaniałego zwierzaka i towarzysza dla ludzi w każdym wieku.

Kiedyś w 2002 roku na liście ratlin, najdłużej stojącej w Internecie liście mailingowej poświęconej tematyce szczurów domowych, pojawiła się dyskusja na temat możliwości zainicjowania święta w celu uhonorowania i wypromowania szczurów domowych jako wspaniałych zwierząt towarzyszących. Dnia 4 kwietnia wybrano Światowy Dzień Szczura, ponieważ jest to jedyna pewna data związana z początkiem listy ratl. Dowolny dzień w roku mógł zostać wybrany, ale 4 kwietnia został ustalony jako mały hołd dla ratlisty, listy, która naprawdę była wielkim dobrodziejstwem dla wszystkich szczurów domowych na całym świecie.

Wszyscy prawdziwi miłośnicy szczurów domowych wiedzą, że te drogie, słodkie zwierzęta zasługują na większe uznanie i podziw, a ich wizerunek cierpi z powodu ignorancji i bezmyślnych uprzedzeń. Światowy Dzień Szczura może być dniem na odzyskanie szacunku dla szczurów poprzez pozytywną promocję, a przynajmniej będzie to wyjątkowy dzień oferowania pysznych smakołyków i zabawnych prezentów naszym zwierzakom, sprawiając, że niektóre szczury są bardzo szczęśliwe.

Wielu hodowców szczurów postanowi obchodzić Światowy Dzień Szczura, planując prywatne przyjęcia, na których przyjaciele i rodzina będą uczestniczyć i być może wręczać prezenty i smakołyki niczego nieświadomym i zaskoczonym szczurom. Kartki z życzeniami z okazji Światowego Dnia Szczura z pewnością trafią na cały świat i do domów i rąk wielu wdzięcznych szczurów, chociaż nikt nie może powiedzieć, czy będą one pielęgnowane, czy niszczone. Wielu hodowców szczurów prawdopodobnie planuje większe wydarzenia, takie jak Ratfest, podczas których wielu hodowców szczurów spotyka się w prywatnym domu lub w specjalnym miejscu, aby podzielić się jedzeniem i pozytywnie nastawić się na szczury. Przynajmniej kilku hodowców szczurów będzie szukało pozytywnych środków promocji tych specjalnych zwierząt w różnych mediach.

Podczas gdy te gryzonie mogą przestraszyć niektórych ludzi i uzyskać złą reputację, szczury są niezwykle inteligentnymi zwierzętami i stają się świetnymi zwierzętami, jeśli odpowiednio się nimi opiekujesz. Szczury są naturalnie zaciekawione, mają silną pamięć i są doskonałymi uczniami. Rozumieją złożone pojęcia i kiedy nauczą się, jak coś zrobić, jest mało prawdopodobne, że o tym zapomną. Rozumiejąc, jak inteligentny jest szczur, będziesz w stanie w pełni docenić te małe zwierzęta za to, czym naprawdę są, chronić te inteligentne stworzenia i zapewnić im odpowiednią stymulację umysłową. Szczury to znacznie więcej niż tylko nagi ogon i paciorkowate oczy.

Szczury są zwierzętami bardzo towarzyskimi, często używającymi dźwięków o wysokiej częstotliwości, których ludzie nie słyszą w celu komunikowania się ze sobą. Dlatego tak ważne jest, aby mieć więcej niż jednego szczura razem. Przywiązują się do innych szczurów i rozpoznają członków własnej rodziny, ale szczury łatwo łączą się również ze swoimi ludzkimi właścicielami i tworzą czułe zwierzęta. Szczury domowe lubią być głaskane, a czasem nawet delikatnie masowane, drapane za uszami lub zwyczajnie łaskotane. Wiadomo również, że szczury odwzajemniają uczucia poprzez „pielęgnację” swoich właścicieli.

Udomowione szczury są bardzo delikatnymi i zabawnymi stworzeniami. Podobnie jak pies, szczur może nauczyć się wielu sztuczek, a nawet zareagować na własne imię . Szczury domowe mogą nauczyć się siadać, przynosić, skakać przez obręcz, przychodzić na wezwanie, a nawet chodzić po linie . Dodatkowo można nauczyć szczury rozwiązywania zagadek, biegania przez labirynty i wykonywania sztuczek. Trenowanie szczura domowego jest stosunkowo proste, a szczury dobrze reagują na nagrodę opartą na jedzeniu. Istnieje nawet wiele filmów online pokazujących, jak szkolić szczura.

Udomowione szczury nie lubią się brudzić i ciągle się pielęgnują. Są wybrednie czyste jak koty i jeśli szczur dostanie coś na sierść, natychmiast spróbuje go usunąć. Szczury również cieszą się sobą i gromadzą się w grupach, aby wziąć udział w grupowej sesji pielęgnacyjnej.

Szczury rzadko wymagają kąpieli, ponieważ są tak dobrymi samoczyszczącymi. Stare, chore lub otyłe szczury są na ogół jedynymi, które będą potrzebowały kąpieli, ponieważ często mają trudności z pielęgnacją się z powodu choroby zwyrodnieniowej stawów.

Występowanie Światowego Dnia Szczura w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Poniedziałek04.04.2022Światowy Dzień Szczura 2022
Wtorek04.04.2023Światowy Dzień Szczura 2023
Piątek04.04.2025Światowy Dzień Szczura 2025
Sobota04.04.2026Światowy Dzień Szczura 2026
Niedziela04.04.2027Światowy Dzień Szczura 2027
Wtorek04.04.2028Światowy Dzień Szczura 2028
Środa04.04.2029Światowy Dzień Szczura 2029
Czwartek04.04.2030Światowy Dzień Szczura 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 4 kwietnia