Fani, którzy swoją wiedzę opierają tylko na filmie, mogą nie wiedzieć, że Władca Pierścienia rozpoczyna się opisem wielkiej imprezy urodzinowej dwóch hobbitów – Bilbo i Frodo. Ten pierwszy obchodził 111 urodziny, a drugi 33, a więc osiągnął wiek pełnoletności w Śródziemiu. Opis urodzin obejmował cały pierwszy rozdział, gdzie dowiadujemy się, że hobbity wiedziały jak imprezować. Była to ważna okazja z perspektywy dalszych wydarzeń, ponieważ właśnie wtedy Bilbo zdecydował się opuścić Shire i przekazać Frodo pierścień, od którego rozpoczęła się cała opowieść.
Dzień Hobbita ma długą historię. Zawsze przypada w Tydzień Tolkiena, a obydwa święta obchodzone są od 1978 roku. W te dni fani na całym świecie przebierają się za postacie z książek i filmów, organizują festyny, maratony filmowe, quizy i wiele imprez. W USA okazja jest nawet uznawana przez Biały Dom!
Nie ma wątpliwości, że J.R.R. Tolkien i jego Władca Pierścieni oraz Hobbit zmieniły literaturę fantasy i popkulturę. Pierwsza część sagi została wydana już w 1937 roku! Pierwszy był Hobbit, dopiero później powstał Władca Pierścienia. Autor podobno bardzo zmagał się z książkami – napisanie trylogii zajęło mu 12 lat, a kilka razy prawie się poddał. Jak się okazuję, na początku powieść była jedną książką, liczącą ponad 3300 stron! Wydawca nie zgodził się jednak na taką formę i kazał Tolkienowi podzielić ją na 3 części. Obawy przed wydaniem historii były tak duże, że pisarz na początku nie dostał nawet wynagrodzenia. Współcześnie cała saga sprzedała się już w setkach milionów egzemplarzy, jest klasyką fantastyki, a prawa i zyski z filmów pobijają kolejne rekordy.
Przykładem hobbitów przeżyj przygodę
Tego dnia warto wziąć przykład z niziołków i zrobić coś szalonego. Może to być spacer boso po lesie, spontaniczna wyprawa, a dla szalonych kupno lotów do Nowej Zelandii – miejsca, gdzie kręcono Władcę Pierścieni.