Dzień Sprzątania Biurka 2023

Obchody Dnia Sprzątania Biurka były 22 dni temu.

W 2023 roku obchody Dnia Sprzątania Biurka przypadły na 9 stycznia (poniedziałek).

W drugi poniedziałek stycznia, wraz z początkiem Nowego Roku, nadarza się okazja do sprzątnięcia swojego miejsca pracy, nauki lub spędzania czasu – Dzień Sprzątania Biurka. Według sparafrazowanego powiedzenia: „pokaż mi swoje biurko, a powiem Ci kim jesteś”, to biurka w dużej mierze świadczą o ludziach. Od wieków przy tych miejscach poeci znajdywali natchnienie, wynalazcy wpadali na genialne pomysły, a pisarze tworzyli swoje dzieła życia. Biurka również często skrywają dużą część historii właściciela i nieraz w swoich szufladach chowają wstydliwe tajemnice. Ale biurko przede wszystkim spełnia swoje zadania, gdy na nim panuje względny porządek.

Według zasad Feng Shui, chińskiej praktyki planowania przestrzeni, bałagan na biurku powoduje blokadę pozytywnej energii i uniemożliwia prawidłową pracę. Każdy niepotrzebny przedmiot rozprasza myśli, obniża motywację oraz pozbawia inicjatywy w działaniu. Specjaliści od Feng Shui podkreślają, że bałagan hamuje kreatywne myślenie i nie pozwala na koncentrację przy wykonywanej pracy. A sprzątanie i wyrzucanie śmieci pomaga w nadejściu korzystnych zmian. Jeżeli ktoś nie wierzy zasadom Feng Shui, to może zapoznać się naukowymi faktami, mówiącymi o ważnej roli czystego biurka w życiu człowieka.

Z badania przeprowadzonego przez prof. Charlesa Gerby'ego, mikrobiologa z Arizony, wynika, że na 1 cm kw. biurka może znajdować się prawie 3,250 bakterii. W badaniu sprawdzono ponad 100 biur w szkołach wyższych i w firmach, na przykład w Nowym Jorku, Los Angeles, San Francisco i Waszyngtonie. Dokonane wymazy z różnych przedmiotów pokazały, że na przeciętnym biurku znajduje się o 400 razy więcej drobnoustrojów niż w publicznej toalecie. Również okazało się, że deski klozetowe są częściej czyszczone niż biurka, które z czasem stają się siedliskiem wielu zarazków. Również klawiatura komputera, telefony i przedmioty papiernicze zawierają dużą ilość drobnoustrojów, które mogą przyczynić się do wystąpienia różnych chorób. Dlatego nie tylko w Dniu Sprzątania Biurka warto pozbyć się zbędnych przedmiotów z biurka i dokładnie je posprzątać, choćby dla własnego zdrowia.

Występowanie Dnia Sprzątania Biurka w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Poniedziałek11.01.2021Dzień Sprzątania Biurka 2021
Poniedziałek10.01.2022Dzień Sprzątania Biurka 2022
Poniedziałek08.01.2024Dzień Sprzątania Biurka 2024
Poniedziałek13.01.2025Dzień Sprzątania Biurka 2025
Poniedziałek12.01.2026Dzień Sprzątania Biurka 2026
Poniedziałek11.01.2027Dzień Sprzątania Biurka 2027
Poniedziałek10.01.2028Dzień Sprzątania Biurka 2028
Poniedziałek08.01.2029Dzień Sprzątania Biurka 2029

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Kalendarz Prawosławny ☦ - III Dzień Bożego Narodzenia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 9 stycznia