Międzynarodowy Dzień Koszuli 2025

Do najbliższych obchodów Międzynarodowego Dnia Koszuli zostały 202 dni, czyli 6 miesięcy i 18 dni.

W 2025 roku Międzynarodowy Dzień Koszuli przypada na 13 stycznia (poniedziałek).

W szafie każdego mężczyzny znajdziemy przynajmniej jedną koszulę, w końcu to ponadczasowy element męskiej garderoby. Ma ona nawet swoje święto - Międzynarodowy Dzień Koszuli przypadający 13 stycznia.

Historia koszuliPierwowzoru dzisiejszej koszuli w postaci tuniki z naturalnych materiałów należy szukać u koczowniczych plemion z Azji Środkowej. Początkowo była stosowana głównie do pracy w polu, ale wraz z upływem lat służyła również wyżej postawionym mężczyznom. Różnica polegała jednak na jej jakości i wyglądzie - koszula dla chłopa lub robotnika była mocna i wytrzymała, szlachcicom wystarczała delikatniejsza i cieńsza, nierzadko ozdobiona różnymi dodatkami, takimi jak guziki, żaboty, czy mankiety. W każdej kolejnej epoce pojawiały się nowe dodatki lub modyfikacje, np. kołnierza. W pewnym momencie koszula przestała być wyłącznie męskim elementem garderoby, oraz kojarzona wyłącznie z oficjalnymi czy też służbowymi spotkaniami.

Koszula – ponadczasowy element garderoby


W przypadku koszuli z pewnością można zaryzykować stwierdzenie, że nigdy nie wyjdzie z mody. Jest ona kojarzona z dobrym gustem i elegancją, w wielu okolicznościach stanowi podstawowy element garderoby - np. na uroczystym spotkaniu, w pracy czy na randce. Jej dużą zaletą jest uniwersalność – bogactwo fasonów oraz wzornictwa sprawia, że można łączyć ją z wieloma elementami stroju, zarówno z galowymi spodniami, jak i przetartymi dżinsami. Stąd w wielu męskich szafach znajdziemy nie tylko ponadczasową białą koszulę, ale i najróżniejsze jej kroje.

Międzynarodowy Dzień Koszuli


Geneza święta jest nieznana, istnieje jednak prawdopodobieństwo, że wymyślił je któryś z producentów koszul. Z okazji Międzynarodowego Dnia Koszuli, czyli 13 stycznia, często przygotowują oni ciekawe promocje, warto więc z nich skorzystać.

Międzynarodowy Dzień Koszuli jest popularnym świętem w szkołach. Uczniowie przychodzą na zajęcia w różnorodnych koszulach, podczas których dyskutują o tym jak ważna jest prezencja człowieka, jak dobrać właściwy ubiór do okazji, jak połączyć koszulę z innymi częściami ubioru.

Koszula często tworzy nierozłączną parę z krawatem, więc także i on ma swoje święto – 18 października to Światowy Dzień Krawata.

Jak nosić koszulę?


Koszula to elegancka część ubioru, dlatego też wypadałoby nosić ją ze stylem. W przypadku formalnego ubioru powinna być wpuszczona w spodnie, a więc do garnituru czy marynarki. Obowiązkowo także pasek. Koszula musi być dopasowana do ciała, czyli nie za luźna i nie za ciasna. Idealnie dobrana wyszczupla mężczyznę, podkreśla sylwetkę i przede wszystkim wygląda elegancko.

Przy okazji nieoficjalnych spotkań, np. kiedy idziemy do klubu, jesteśmy na wczasach, jak najbardziej można wypuścić koszulę ze spodni. Może to być np. koszula hawajska, bardzo modna ostatnimi czasy. Warto jednak pamiętać, że koszule z prostym zakończeniem zawsze należy nosić wpuszczone, jedynie te z zaokrąglonym dołem nadają się do casualowego outfitu.

W przypadku pań koszula włożona w spódnicę lub spodnie będzie podkreślać sylwetkę i jest to konieczne w przypadku formalnych okazji. Dobrze będzie wyglądać np. w połączeniu z dłuższą spódnicę ołówkową i szpilkami. Tak jak w przypadku panów, wypuszczenie koszuli jest domeną luźniejszej, casualowej stylizacji. Popularne trendy ostatnimi czasy to tzw. „french tuck”, czyli nonszalancko włożona koszula z przodu i luźno wypuszczona po bokach i z tyłu lub zawiązywanie koszuli na supeł.

Występowanie Międzynarodowego Dnia Koszuli w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Piątek13.01.2023Międzynarodowy Dzień Koszuli 2023
Sobota13.01.2024Międzynarodowy Dzień Koszuli 2024
Wtorek13.01.2026Międzynarodowy Dzień Koszuli 2026
Środa13.01.2027Międzynarodowy Dzień Koszuli 2027
Czwartek13.01.2028Międzynarodowy Dzień Koszuli 2028
Sobota13.01.2029Międzynarodowy Dzień Koszuli 2029
Niedziela13.01.2030Międzynarodowy Dzień Koszuli 2030
Poniedziałek13.01.2031Międzynarodowy Dzień Koszuli 2031

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 13 stycznia