Dzień Wegetarian 2025

Do najbliższych obchodów Dnia Wegetarian zostało 237 dni, czyli 7 miesięcy i 23 dni.

W 2025 roku Dzień Wegetarian przypada na 11 stycznia (sobota).

Dzień Wegetarian obchodzony jest 11 stycznia przez osoby, które z własnego jadłospisu odrzuciły mięso. Do niedawna wegetarianizm traktowany był przez niektórych ludzi jako dziwne upodobania, ale sposób postrzegania wegetarianizmu w Polsce zaczął ulegać zmianom. Według statystyk, ponad milion Polaków zrezygnowało z jedzenia mięsa, a warzywa i owoce stanowią najważniejszy składnik ich diety. Dlaczego niektóre osoby rezygnują z mięsa? Wciąż jednym z najważniejszych powodów są względy etyczne wobec zabijanych zwierząt, ale pojawią się powody zdrowotne, ekologiczne bądź religijne.

Należy pamiętać, że wegetarianizm ma wiele odmian, na przykład laktoowowegetarianizm (owolaktarianizm), czyli najpowszechniejsza forma wegetarianizmu, odrzucająca mięso, ale dopuszczająca niektóre produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak nabiał lub jajka. Innymi odmianami są owowegetarianizm, obejmujący tylko jajka z produktów zwierzęcych, czy witarianizm polegający na spożywaniu wyłącznie produktów świeżych, bez przygotowania termicznego. Witarianie odrzucają kawę, herbatę oraz soki, pijąc jedynie wodę. Jedną z najbardziej skrajnych odmian wegetarianizmu jest frutarianizm, nie tylko całkowicie odrzucający mięso oraz produkty pochodzenia zwierzęcego, ale również owoce i warzywa, których zerwanie uśmierca roślinę (na przykład sałata lub marchewka). Większość zwolenników tej odmiany wegetarianizmu rezygnuje z orzechów i ziaren zbóż. Według nich te produkty zaprzeczają naturalności, bowiem człowiek prehistoryczny nie siał i nie zbierał zboża. Przedmiotem diety frutarian są owoce w znaczeniu botanicznym i kulinarnym (na przykład jabłka, pomarańcze, banany), a więc te, które naturalnie spadły z drzew lub krzaków.

Wśród wielu sławnych wegetarian należy wymienić ludzi nauki, polityków, artystów, a także współczesnych celebrytów. Do miłośników wegetarianizmu znajdziemy takie sławy jak Lew Tołstoj, Leonardo da Vinci, Albert Enistein, Arthur Shopenhauer lub aktorzy Natalie Portman i Clin Eastwood. Dzień Wegetarian obchodzony jest w całej Polsce i w tym dniu organizowane są akcje promujące wegetarianizm oraz obalające pewne mity na temat wegetarianizmu. Należy pamiętać, że wegetarianizm to nie tylko styl jedzenia, ale przede wszystkim styl życia.

Występowanie Dnia Wegetarian w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Środa11.01.2023Dzień Wegetarian 2023
Czwartek11.01.2024Dzień Wegetarian 2024
Niedziela11.01.2026Dzień Wegetarian 2026
Poniedziałek11.01.2027Dzień Wegetarian 2027
Wtorek11.01.2028Dzień Wegetarian 2028
Czwartek11.01.2029Dzień Wegetarian 2029
Piątek11.01.2030Dzień Wegetarian 2030
Sobota11.01.2031Dzień Wegetarian 2031

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody w kolejnych dniach po 11 stycznia