Europejski Dzień Kina Artystycznego 2024

Do najbliższych obchodów Europejskiego Dnia Kina Artystycznego zostało 146 dni, czyli 4 miesiące i 23 dni.

W 2024 roku Europejski Dzień Kina Artystycznego przypada na 10 listopada (niedziela).

Europejski Dzień Kina Artystycznego to coroczne święto kina, które obecnie odbywa się co roku w druga niedzielę listopada. Poczatkowo obchody odbywały się w październiku. Jest to inicjatywa Międzynarodowej Konfederacji Kin Artystycznych (CICAE), przy wsparciu Sieci Kin Europejskich Europa Cinemas.

Celem Europejskiego Dnia Kina Artystycznego jest popularyzacja kina europejskiego i zwrócenie uwagi na kina studyjne jako miejsca, w których prezentowane są filmy artystyczne, niezależne i eksperymentalne. W ramach Europejskiego Dnia Kina Artystycznego kina w całej Europie prezentują filmy zrealizowane lub wyprodukowane w Europie. W repertuarze znajdują się zarówno filmy artystyczne, jak i filmy popularne. Europejski Dzień Kina Artystycznego to okazja do odkrycia nowych filmów i wzięcia udziału w ciekawych wydarzeniach kulturalnych.

Pojęcie kina artystycznego


Kino artystyczne to rodzaj kina, który charakteryzuje się oryginalnością i eksperymentalnością. Filmy artystyczne często poruszają trudne i kontrowersyjne tematy, a ich forma jest często niekonwencjonalna.

Istnieje wiele różnych definicji kina artystycznego. Niektórzy określają je jako kino, które jest tworzone z myślą o artystycznym wyrazie, a nie o komercyjnym sukcesie. Inni podkreślają eksperymentalny charakter kina artystycznego, które często odchodzi od konwencjonalnych schematów narracyjnych i formalnych.

Rola kina artystycznego


Kino artystyczne odgrywa ważną rolę w kulturze. Jest to źródło oryginalnych i niekonwencjonalnych dzieł sztuki, które mogą wpływać na myślenie i emocje widzów.

Kino artystyczne może być także platformą do dyskusji o ważnych problemach społecznych i politycznych. Filmy artystyczne często poruszają tematy, które są pomijane przez mainstreamowe kino.

Kino artystyczne może również być źródłem rozrywki i satysfakcji estetycznej. Filmy artystyczne mogą być piękne, poruszające i inspirujące.