Dzień Placków Ziemniaczanych 2024

Do najbliższych obchodów Dnia Placków Ziemniaczanych zostały 62 dni, czyli 2 miesiące i 1 dzień.

W 2024 roku Dzień Placków Ziemniaczanych przypada na 13 listopada (środa).

Placki ziemniaczane – przysmak naszego dzieciństwa. Niektórzy jedzą je na słono z gulaszem, inni na słodko ze śmietaną i cukrem, nie ma tu złych wyborów. Swoje święto obchodzą 13 listopada.


Placki ziemniaczane wywodzą się z XVII wieku

Przepis na nie jest bardzo prosty, wystarczy zetrzeć ziemniaki, dodać do nich jajko, mąkę, sól, w zależności od wersji cebulę albo cukier. Mieszkańcy Podlasia dodają do nich majeranek i pieprz. Całość formuje się w placki i smaży na tłuszczu. Tak powstaje proste, pożywne i pyszne danie. Dodatki zależą od naszych preferencji, można je podawać z mięsem, gulaszem, sosem grzybowym, bryndzą, gzikiem, śmietaną, cukrem, dżemem.


Placki pochodzą z XVII wieku, kiedy zastępowały chłopom chleb. Jadło się je tylko z solą i pieprzem, wersja z gulaszem to danie szlachty. Ubodzy jedli nawet placki ze zgniłych ziemniaków, które dostawali od bogatego gospodarza. Dodawali do nich plewy i korę drzew. Ścierali je i piekli, żeby nie uległy jeszcze większemu zepsuciu. Chociaż placki ziemniaczane albo kartoflane możemy uznać za nasze, to jedzą je też Rosjanie, Ukraińcy, Białorusini. W tych rejonach popularne są też bliny – nie należy ich mylić, te drugie to naleśniki z drożdżami. Niemcy, Węgrzy i Austriacy również lubują się w plackach. W wersji szwajcarskiej znajdziemy rosti (placki z samych ziemniaków, bez jajka i mąki). Czesi mają bramboraki z czosnkiem i majerankiem, Anglicy tattie fish, Irlandczycy Boxty z dodatkiem sody, Żydzi latkes jedzone w Hanukę.


Zrób swoją wersję placków

W ich święto możesz stworzyć autorskie placki ziemniaczane. Może do ciasta dodaj marchew albo pora? Można też poeksperymentować z dodatkami, dodać np. serek śmietankowy, wędzonego łososia i koperek.