Światowy Dzień Sierot 2023

Do najbliższych obchodów Światowego Dnia Sierot zostało 231 dni, czyli 7 miesięcy i 17 dni.

W 2023 roku Światowy Dzień Sierot przypada na 13 listopada (poniedziałek).

W drugi poniedziałek listopada powinniśmy się pochylić nad losem sierot. Właśnie tego dnia obchodzimy dzień, który ma na celu zwrócenie uwagi na problem dzieci, wychowujących się bez rodziców, a często bez domu.


Ponad 150 milionów dzieci to sieroty

Najczęstszym powodem utraty rodziców albo domu są wojny, bieda, klęski żywiołowe czy AIDS. Organizatorem Dnia Sierot jest „The Stars Foundation”. Nadzieją pomysłodawców jest zwiększenie pomocy humanitarnej dla opuszczonych dzieci: czy to pomocy finansowej, czy psychologicznej. Tego dnia na całym świecie odbywają się zbiórki i akcje charytatywne. Każda forma pomocy jest mile widziana, ponieważ aż 99% sierot nigdy nie zostaje adoptowanych. Większość z nich zmaga się z głodem i biedą.


Problem osieroconych dzieci dotyka najczęściej biednych rejonów: Afryki, Azji, Ameryki Południowej. W samej Afryce co roku aż 2 miliony dzieci zostaje sierotami. W takich rejonach dzieci nie trafiają do sierocińców, których jest mało i są przepełnione – trafiają prosto na ulicę albo w ręce handlarzy ludźmi. W Polsce, tak jak w wielu krajach zachodnich, odchodzi się od domów dziecka na rzecz tymczasowych rodzin zastępczych. Ta metoda pozwala na zapewnienie dziecku większej opieki, uwagi, kontaktu potrzebnego do prawidłowego rozwoju.


Niewiele osób wie, że w latach 50. XX wieku do Polski trafiło blisko 1500 sierot z... Korei Północnej. Przywódca Korei Północnej poprosił
o pomoc kraje bloku wschodniego i przechowanie dzieci, które straciły rodziców w wyniku wojny koreańskiej. Ponad tysiąc małych Koreańczyków trafiło w 1953 r. do Płakowic koło Lwówka Śląskiego na Dolnym Śląsku. Dzieci na początku nie mogły się zaaklimatyzować, nie chciały jeść chleba, brakowało im ryżu. Z drugiej strony po raz pierwszy miały porządne ubrania i spróbowały czekolady. Dzieci były wychowywane w starym szpitalu, ale zdarzyło się też kilka adopcji, a nawet historii miłosnych pomiędzy mieszkańcami wsi a koreańskimi nauczycielami dzieci. W roku 1958 sytuacja się zmieniła i dzieci wróciły do kraju. Podobno jeszcze przez wiele lat pisały listy, w których wspominały, że tęsknią za smalcem.


Wesprzyj sierociniec

W Dzień Sierot można wesprzeć sieroty na wiele sposobów. Zawsze przyda im się pomoc finansowa, dlatego można wesprzeć zbiórkę na rzecz sierot polskich albo zagranicznych. Wiele domów dziecka potrzebuje też ubrań, książek albo zabawek. Możemy też poświęcić swój czas – takie miejsca zawsze chętnie ugoszczą korepetytorów, osoby uzdolnione muzycznie, albo takie, które po prostu chcą poczytać dzieciom.