Dzień Dziadków w Hiszpanii 2024

Do najbliższych obchodów Dnia Dziadków w Hiszpanii zostało 39 dni, czyli 1 miesiąc i 9 dni.

W 2024 roku Dzień Dziadków w Hiszpanii przypada na 26 lipca (piątek).

Dzień Dziadków w Hiszpanii (Día del Abuelo) obchodzi się 26 lipca, a więc w dniu wspomnienia św. Joachima i św. Anny. To oni byli rodzicami Maryi Panny, a więc i dziadkami Jezusa. Małżeństwo to prowadziło bogobojne życie i bardzo pragnęło mieć potomka. Joachim udał się więc na pustynię, gdzie pościł przez 40 dni i nocy i modlił się do Boga. Został wysłuchany, gdyż zjawił się anioł i powiedział, że wkrótce Joachim zostanie ojcem. To kolejne, po Dniu Ojca w Hiszpanii, którego data związana jest z religią.


Dzień Babci i Dziadka w Hiszpanii

Święto w Hiszpanii wprowadziła organizacja pozarządowa Messengers of Peace, która od 1998 roku prowadzi kampanie mające na celu docenienie roli seniorów w społeczeństwie i w rodzinie. W ramach wydarzenia odbywają się m. in. specjalne nabożeństwa, w których uczestniczą seniorzy, ale i ważne osoby z sfery politycznej czy Kościoła. Przykładowo, podczas jednych z obchodów święta, w Madrycie odbyła się msza za wszystkich dziadków Hiszpanii, a na jej zakończenie odczytane zostało błogosławieństwo apostolskie wysłane przez Papieża Franciszka, specjalnie na tę uroczystość.

Podczas Día del Abuelo organizowane są też spotkania z babciami i dziadkami w domach opieki, szkołach. Wolontariusze, uczniowie organizują poczęstunek, przygotowują przedstawienia, a w zamian mają okazję poznać wiele ciekawych historii. Często elementem takich spotkań jest wspólne oglądanie bardzo popularnego familijnego filmu w Hiszpanii pt. „Abuelo Made in Spain”. W niektórych miastach burmistrz zaprasza do siebie na pogawędkę seniorów. Dla polityków i działaczy jest to też okazja do uświadamiania społeczeństwa, jakie programy społeczne przeznaczone są dla starszych osób, np. osobista pomoc domowa, dostawa żywności do domu czy różne zajęcia tematyczne bądź rekreacyjne.

Jacy są hiszpańscy dziadkowie?

Według statystyk Hiszpanie należą do jednych z najbardziej długowiecznych nacji na całym świecie, stąd dziadki i babcie z Półwyspu Iberyjskiego do późnej starości cieszą się z wnuków. Zwłaszcza, że szacuje się iż około 20 procent dziadków w tym kraju mieszka w wielopokoleniowym domu ze swoimi dziećmi i wnukami, co wpływa na budowanie rodzinnych więzi. Dziadkowie i babcie wspierają familię zarówno finansowo, jak i dzieci w opiece nad wnukami, podczas gdy są oni w pracy. Ci mogą się odwdzięczyć m. in. w dniu ich święta. W tym przypadku miłość okazywana jest jak w wielu innych krajach, choćby w Polsce. Wspólny spacer, uroczysta kolacja, kartki z życzeniami czy drobne prezenty to tylko kilka przykładów, najważniejsze dla dziadków jest jednak to, by 26 lipca spędzić dzień wraz ze swoimi pociechami.

Występowanie Dnia Dziadków w Hiszpanii w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Wtorek26.07.2022Dzień Dziadków w Hiszpanii 2022
Środa26.07.2023Dzień Dziadków w Hiszpanii 2023
Sobota26.07.2025Dzień Dziadków w Hiszpanii 2025
Niedziela26.07.2026Dzień Dziadków w Hiszpanii 2026
Poniedziałek26.07.2027Dzień Dziadków w Hiszpanii 2027
Środa26.07.2028Dzień Dziadków w Hiszpanii 2028
Czwartek26.07.2029Dzień Dziadków w Hiszpanii 2029
Piątek26.07.2030Dzień Dziadków w Hiszpanii 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 26 lipca