Corocznie
Światowy Tydzień Karmienia Piersią obchodzony jest w pierwszym tygodniu sierpnia. Tydzień został ustanowiony w 1990 roku w ramach kampanii międzynarodowej organizacji WABA (World Alliance Breastfeeding Action). Każdego roku organizacja dąży do propagowania karmienia piersią jako naturalnej i najlepszej metody karmienia małego dziecka. W tych dniach także różne światowe instytucje zwracają szczególną uwagę społeczeństwa na korzyści ekonomiczne, zdrowotne oraz kulturowe, wynikające z karmienia piersią. Światowy Dzień Karmienia Piersią jest dniem otwierającym to coroczne wydarzenie.
W Światowym Tygodniu Karmienia Piersią uczestniczy około 120 państw, w których inicjowane są wydarzenia promujące tę metodę karmienia. Dzień rozpoczęcia obchodów upamiętnia podpisanie w 1980 roku Deklaracji Innocenti; Florencja - w sprawie "Ochrony, Propagowania i Wspierania Karmienia Piersią". Dokument został podpisany przez 29 krajów, również przez Polskę. W Polsce Światowy Tydzień Karmienia Piersią został zorganizowany po raz pierwszy w 1993 roku i od tej pory każdego roku we wspólnych obchodach uczestniczą pracownicy służby zdrowia, matki oraz liczne organizacje i media. W ramach Tygodnia inicjowane są konferencje, seminaria, warsztaty artystyczne, spotkania oraz kampanie.
Karmienie piersią jest uważane przez wielu specjalistów za najlepszą metodę karmienia dziecka. Mleko matki jest cennym źródłem ponad 200 składników odżywczych i mineralnych, na przykład witamin, tłuszczów oraz węglowodanów. Naturalne mleko zaspakaja całkowite zapotrzebowanie organizmu noworodka na składniki niezbędne w prawidłowym rozwoju. Również mleko matki zawiera probiotyki, które wpływają na układ trawienny dziecka. Dlatego specjaliści zachęcają do naturalnego karmienia przez pierwsze 6. miesięcy życia niemowlaka. Dodatkowo karmienie piersią dobroczynnie wpływa na organizm i psychikę kobiety. Udowodniono, że karmienie piersią przyczynia się do szybszej regeneracji organizmu po porodzie i pozbycia się zbędnych kilogramów. Również bardzo ważny jest aspekt emocjonalny. Naturalne karmienie sprzyja budowaniu więzi między matką a dzieckiem.