Międzynarodowy Dzień Geocachingu 2022

Do najbliższych obchodów Międzynarodowego Dnia Geocachingu zostało 12 dni.

W 2022 roku Międzynarodowy Dzień Geocachingu przypada na 20 sierpnia (sobota).

3 sobota sierpnia to Święto Geocachingu. Można je nazwać szukaniem skarbów dla dorosłych (ale też dla dzieci). Podczas tej gry terenowej przy pomocy GPSu szuka się ukrytych wcześniej skrytek.


Geocaching zawdzięczamy Billowi Clintonowi


Początkowo system GPS służył wojsku. 1 maja 2000 roku prezydent Bill Clinton postanowił udostępnić tę technologię wszystkim ludziom. Pozwalało to na osiągnięcie dokładności lokalizacji lepszej niż 10 metrów. 2 dni później Dave Ulmer zorganizował nową grę – schował gdzieś skarb, a potem udostępnił jego lokalizację innym. Jeszcze tego samego dnia skrytka została znaleziona – pierwszy skarb geocachingu został znaleziony w mieście Estacada w Oregonie.


Na Polską wersję gry nie trzeba było długo czekać. Już w 2001 roku pojawiła się pierwsza polska skrytka o nazwie „Ndebele 1”. Była to skrytka wirtualna, ta prawdziwa pojawiła się w 2002 roku. Najstarsza polska skrytka znajduje się w okolicy Szczytna i pochodzi też z 2002 roku. W 2006 roku powstała polska strona geocachingu. Tego rodzaju strony zrzeszają użytkowników, którzy sami ukrywają skrytki i informują o tym innych. Szukanie skarbów odbywa się często w grupach znajomych albo w rodzinach z dziećmi. To świetna okazja do poznania nowych miejsc i spędzenia czasu na łonie natury. Można poczuć się też jak prawdziwy odkrywca z XVI wieku. A czym jest ta upragniona skrytka? Zależy. Może to być wodoodporna fiolka po lekach, albo metalowa czy drewniana skrzynka. W każdej skrytce musi znaleźć się logbook – notatnik, do którego wpisują się odkrywcy. Ukrycie takiej skrytki w lesie, czy na łące nie jest żadnym problemem, ale istnieją też skrytki miejskie. Wtedy często jako miejsce ukrycia służy pusta cegła albo sztuczny kamień.

Chociaż mogliście wcześniej nie słyszeć o tej grze, to bawi się w nią dosłownie cały świat. Mapy skrytek pokazują, że skarb można znaleźć na środku Syberii, na Saharze, czy Antarktydzie. Skrytka może znajdować się nawet 10 metrów od naszego domu!


Zabaw się w poszukiwacza skarbów

Nie ma na co czekać. W Święto Geocachingu weź w rękę telefon z GPSem, zaloguj się na stronę ze skrytkami i udaj się w teren. Niezależnie od tego gdzie mieszkasz, najbliższa skrytka nie powinna być dalej niż kilkanaście kilometrów. Możesz wziąć ze sobą pamiątkę, którą zostawisz dla następnego odkrywcy.