Dzień Lumpeksu 2024

Do najbliższych obchodów Dnia Lumpeksu zostało 178 dni, czyli 5 miesięcy i 25 dni.

W 2024 roku Dzień Lumpeksu przypada na 17 sierpnia (sobota).

Ciucholand, szmateks, lumpeks – ile ludzi, tyle sposobów na nazwanie sklepu z używaną odzieżą. 17 sierpnia second-handy obchodzą swoje święto. Pomysł wywodzi się w USA, gdzie takie miejsca cieszą się dużą popularnością. Czym zasłużyły sobie na to wyróżnienie?

Wyjątkowe i tanie

To prawdziwy raj dla tych, którzy chcą znaleźć unikatowe rzeczy w dobrej jakości i nie obciążyć portfela. Choć wydaje się, że główną klientelą takich sklepów są panie, to obecność mężczyzn także stała się tu powszechnym zjawiskiem.

Jedną z najważniejszych zalet lumpeksów jest wyjątkowość zdobytych tam ubrań. W przeciwieństwie do sieci odzieżowych sprzedających odzież masowo w second-handach znajdziemy zazwyczaj tylko pojedyncze sztuki. Pozwala to wyróżnić się w tłumie i tworzyć oryginalne zestawienia.

Jeszcze do niedawna o lumpeksach mówiło się z pewną dozą pogardy lub wstydu, jednak współcześnie cieszą się one dużym uznaniem. Do takich sklepów uczęszczają osoby zamożne – w poszukiwaniu nie promocji, ale wyjątkowych stylizacji.

Tak dla ekologii

Ciucholandy poza ubraniami oferują często obuwie, zabawki i różne artykuły użytkowe. Zakup używanej odzieży i innych przedmiotów z drugiej ręki znacząco wpływa na środowisko. To spełnienie marzeń ekologów, którzy zachęcają, by nie wyrzucać zbyt szybko ubrań.

Jak świętować Dzień Lumpeksu (Thrift Shop Day)?

Odwiedzając second-hand! 17 sierpnia to idealna okazja, by zaplanować od nowa swoją garderobę lub wprowadzić w niej drobne zmiany. Zamiast głównonurtowej mody warto postawić na unikalną odzież. Nie trzeba zmieniać całego sposobu ubierania. Można wpleść w stylizację pojedyncze elementy, które będą wyróżniać nas w tłumie w ubraniach z sieciówek. Pozwoli to zbudować własny, niepowtarzalny wygląd za niewielkie pieniądze.

Najzabawniejsze nazwy sklepów

Sklep z wyjątkowymi ubraniami wymaga równie wyjątkowej nazwy. Właściciele różnie radzą sobie z tym zadaniem. To pozwala wyróżnić listę najzabawniejszych nazw lumpeksów.

◾ Szmatrix
◾ Elegancja Francja
◾ Tani Armani
◾ Kupciuszek
◾ KośCiuszki (zwykle na ul. im. T. Kościuszki)
◾ Zara Wracam
◾ Odzieżowy zawrót głowy
◾ Polowanko na ubranko

Ciekawostka

Lumpeksy doczekały się nawet własnej piosenki – Thrift Shop. Przez pewien czas utwór królował na liście przebojów Billboard Hot 100, a płytę kupiło ponad 7 milionów fanów. Hit wykonuje grupa Macklemore & Ryan Lewis wraz z piosenkarzem Wanzem.