Międzynarodowy Dzień Orangutana 2024

Do najbliższych obchodów Międzynarodowego Dnia Orangutana zostało 37 dni, czyli 1 miesiąc i 6 dni.

W 2024 roku Międzynarodowy Dzień Orangutana przypada na 19 sierpnia (poniedziałek).

19 sierpnia przypada Światowy Dzień Orangutana, czyli dużych małp człekokształtnych, które chyba najbardziej ze wszystkich zwierząt przypominają ludzi. Warto zaangażować się w to wydarzenie, bowiem wszystkie gatunki są krytycznie zagrożone.


Orangutan, przyjaciel człowieka

Sam wyraz orangutan jest wywodzony od malajskiego Orang Hutan, co można przetłumaczyć jako człowiek leśny. Są to niezwykle inteligentne zwierzęta, ale nie tylko to upodabnia ich do ludzi. Orangutany potrafią płakać, śmiać się, czasami nawet złościć, choć nie są agresywnymi istotami. Pewnie o wiele mniej niż ludzie. Legenda głosi zresztą, że potrafią nawet mówić, ale nie ujawniają tej umiejętności, by człowiek nie zagonił ich do niewolniczej pracy. Ponadto badania pokazały, że w jednej z populacji orangutany posługiwały się narzędziami do zdobywania pokarmu. Normalne jest, że orangutany odwiedzają ośrodki adaptacyjne dla osieroconych przedstawicieli tego gatunku, by nawiązać z młodymi kontakt i umożliwić im powrót do życia na wolności.


Światowy Dzień Orangutana

Święto ma na celu zwrócić uwagę na coraz gorszą sytuację orangutanów. Występują one tylko w dwóch miejscach na świecie, Sumatrze i Borneo. Wyręby, wypalanie lasów i działalność wydobywcza to główne powody, dla których ich naturalne środowisko ulega zniszczeniu. Większość z tych działań jest nielegalna, podobnie jak okrutne porywanie młodych na sprzedaż i zabijanie ich matek. To wszystko sprawia, że orangutanów z roku na rok jest coraz mniej.

W ramach Światowego Dnia Orangutana prowadzi się kampanie społeczne, które mają uświadomić ludzi o losie tych sympatycznych zwierząt. Jak można im pomóc? Choćby poprzez niekupowanie produktów zawierających olej palmowy. Można też napisać petycję do ulubionych firm, które go używają (stanowi on skład bardzo wielu produktów) i poprosić o korzystanie ze zrównoważonych źródeł przy produkcji. Przed sadzeniem plantacji oleju palmowego wypala się lasy, i to właśnie te pożary często wymykają się spod kontroli, przez co wiele orangutanów ginie spalonych żywcem.

Oprócz tego można przyczynić się konkretnym wsparciem, pod postacią darowizny na rzecz organizacji pomagających orangutanom, czy choćby poprzez kupno gadżetów od tych podmiotów. Swoje wsparcie dla orangutanów można również pokazać w serwisach społecznościowych zamieszczając hasztag #OrangutanDay! wraz z jakimś zdjęciem czy historią. Warto też zainteresować się ich historią, poznać najważniejsze fakty i ciekawostki, czy wybrać się do zoo, by zobaczyć je z bliska. Oby wkrótce nie było za późno…


Miałeś sen, w którym głównym bohaterem była małpa? Sprawdź co to znaczy! Odwiedź stronę www.senneo.net/sennik-maly-malpa.html

Występowanie Międzynarodowego Dnia Orangutana w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Piątek19.08.2022Międzynarodowy Dzień Orangutana 2022
Sobota19.08.2023Międzynarodowy Dzień Orangutana 2023
Wtorek19.08.2025Międzynarodowy Dzień Orangutana 2025
Środa19.08.2026Międzynarodowy Dzień Orangutana 2026
Czwartek19.08.2027Międzynarodowy Dzień Orangutana 2027
Sobota19.08.2028Międzynarodowy Dzień Orangutana 2028
Niedziela19.08.2029Międzynarodowy Dzień Orangutana 2029
Poniedziałek19.08.2030Międzynarodowy Dzień Orangutana 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 19 sierpnia