Światowy Dzień Fotografii 2024

Do najbliższych obchodów Światowego Dnia Fotografii zostały 62 dni, czyli 2 miesiące i 1 dzień.

W 2024 roku Światowy Dzień Fotografii przypada na 19 sierpnia (poniedziałek).

Fotografia to jeden z najważniejszych wynalazków ludzkości i też jeden z tych, które najbardziej się rozwinęły. Święto fotografii obchodzimy 19 sierpnia.


Zdjęcia zawdzięczamy Francuzom

Ciężko określić konkretny rok, kiedy powstała fotografia, ponieważ składa się na to wiele poszczególnych wynalazków. Pierwsze zdjęcie powstało w 1826/1827 roku i zostało zrobione przez Josepha-Nicéphore'a Niépce'a. Zdjęcie przedstawiało jego majątek, a jego zrobienie trwało aż 8 godzin! W obecnych czasach, kiedy każdy z nas ma aparat w telefonie, a dziennie możemy zrobić setki zdjęć, jest to nie do pomyślenia. Wynalazca udoskonalał swoje dzieło wraz z Louisem Jacques'em Daguerre'em. Pomimo że twórca pierwszego zdjęcia szybko zmarł, to jego kompan kontynuował prace. To właśnie on wynalazł dagerotyp, metodę która do dzisiaj jest używana w Polaroidach. W 1839 roku, dokładnie 19 sierpnia francuski rząd upublicznił technologie stworzone przez dwóch wynalazców i właśnie tę datę upamiętnia Światowy Dzień Fotografii.


Oczywiście od tego czasu fotografia niesamowicie się rozwinęła. Już w 1861 roku powstała pierwsza fotografia kolorowa. Jeszcze w XIX wieku powstała firma Kodak, która zmieniła świat fotografii. Aparaty stały się przenośne, dzięki czemu zdjęcia mógł robić każdy. Oczywiście każdy, kogo było na to stać, ponieważ na początku wartość aparatu wynosiła tyle, co pensja przeciętnego robotnika.


Dzisiaj fotografem może być każdy, jednak prawdopodobnie nasze zdjęcia ze smartfona nie osiągną takiej wartości jak np. „Phantom”, zrobiona przez Petera Lika. Zdjęcie zostało sprzedane za 6,5 milionów dolarów. Przedstawia jaskinię w kanionie w Arizonie. Wiele innych zdjęć może nie jest tak cennych, ale zna je każdy. Naga dziewczynka w Wietnamie, która ucieka przed napalmem, samotny człowiek z siatką, który stoi przed sznurem czołgów, to tylko niektóre z nich. Z weselszych fotografii kilka lat temu świat obiegło selfie zrobione podczas Oskarów, na którym znalazła się śmietanka Hollywood.


Najlepiej o rozwoju fotografii świadczy to, że w czasie, który był potrzebny do przeczytania tego tekstu, zrobiono więcej zdjęć niż podczas całego XIX wieku!


Zabaw się w fotografa

Fotografia może wydawać się trudna i przede wszystkim kosztowna. Dzisiejsza technologia pozwala jednak na stworzenie zdjęć najlepszej jakości własnym telefonem. W naszej zdolności utrwalania najlepszych momentów może nam pomóc tutorial z Internetu, dzięki któremu nauczymy się jak łapać światło, kadrować i przerabiać zdjęcia. Obiektem może być nasz ukochany/a, pies/kot, dziecko, zachód słońca albo jedzenie.

Występowanie Światowego Dnia Fotografii w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Piątek19.08.2022Światowy Dzień Fotografii 2022
Sobota19.08.2023Światowy Dzień Fotografii 2023
Wtorek19.08.2025Światowy Dzień Fotografii 2025
Środa19.08.2026Światowy Dzień Fotografii 2026
Czwartek19.08.2027Światowy Dzień Fotografii 2027
Sobota19.08.2028Światowy Dzień Fotografii 2028
Niedziela19.08.2029Światowy Dzień Fotografii 2029
Poniedziałek19.08.2030Światowy Dzień Fotografii 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 19 sierpnia