Dzień Synowej 2024

Do najbliższych obchodów Dnia Synowej zostało 28 dni.

W 2024 roku Dzień Synowej przypada na 17 sierpnia (sobota).

Dzień synowej to dość nowe nietypowe święto w kalendarzu. Obchodzone jest corocznie w trzecią sobotę sierpnia na pamiątkę dnia, kiedy to w 2001 r. bardzo ważna osoba dla inicjatora święta została synową właśnie w trzecią sobotę sierpnia. Sobota to od lat najbardziej popularny dzień kiedy pary ślubują sobie dozgonną miłość, a wraz ze ślubem żona staje się synową dla rodziców swojego ukochanego męża.

Dzień Synowej to także odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie społeczne na tego typu okazję. Od lat 80-tych XX wieku obchodzony jest Dzień Teściowej (w Polsce 5 marca, w USA i we Włoszech w czwartą niedzielę października). Doceniane przez te lata teściowe nie miały okazji zrewanżować się swoim "córkom w prawie" (z angielskiego "daughter-in-law").

Kto to jest synowa?
Synowa to żona syna. W języku staropolskim żonę (czyjegoś) syna określano jako "snecha", "sneszka" lub "niewiastka". Niewiastka to także określenie stosowane w gwarze na Górnym Śląsku. Nasi południowi sąsiedzi synową nazywają "nevesta" (j. słowacki) lub "snacha" (j. czeski). W j. niemiecki synowa to "Schwiegertochter", w j. angielskim daughter-in-law", a w j. rosyjskim "сноха" (czyt. snocha).


Jak najlepiej obchodzić Dzień Synowej?
Dzień Synowej powstał aby w tym szczególnym dniu w roku rodzice syna mieli okazję docenić swoje synowe m.in za miłość jaką synowa obdarzyła ich syna. Szczere życzenia zawsze będą na miejscu, a drobny upominek będzie na pewno miłym dodatkiem.