Narodowy Dzień Tenisa Stołowego 2021

Obchody Narodowego Dnia Tenisa Stołowego były 344 dni, czyli 11 miesięcy i 10 dni temu.

W 2021 roku obchody Narodowego Dnia Tenisa Stołowego przypadły na 4 września (sobota).

Dzień Tenisa Stołowego to święto ruchome, które zwykle przypada we wrześniu. Tego dnia pasjonaci mogą rozegrać kilka partyjek tego sportu, a amatorzy dowiedzieć się... czym różni się tenis stołowy od ping-ponga?


Bardzo podobne, ale jednak różne sporty

Większość z nas używa tych dwóch nazw naprzemiennie, jednak jak się okazuje, są to dwa różne sporty. Tenis stołowy ma o wiele dłuższą historię – jego pierwsze Mistrzostwa Świata odbyły się już w 1928 roku. Ping-pong wypada przy tym blado – jego zawody odbyły się dopiero w 2011 roku. Przede wszystkim sporty różnią się rakietką, której używają. Tenisiści stołowi używają rakietki z gumową okładziną, najczęściej w kolorze czerwonym i czarnym. Można też dowolnie dobierać rakietki w zależności od stylu gry. W przypadku ping-ponga rakietka ma inną okładzinę – jest to papier ścierny, który zawsze ma kolor niebieski. Papier ścierny powoduje, że rotacja piłeczki jest mniejsza, przez co gra o wiele prostsza. Tenisiści stołowi są też zazwyczaj o wiele lepiej przygotowani fizycznie, a ich treningi wymagają świetnej formy.


Tenisa stołowego zawdzięczamy Anglikom. To właśnie w Anglii w latach 80. XIX wieku po raz pierwszy zagrano partyjkę. Wtedy nie grano oczywiście rakietkami, a przedmiotami z życia codziennego. Sport ten uwielbiali zamożni Anglicy. To właśnie w Anglii odbyły się pierwsze mistrzostwa świata w tej dyscyplinie, a w 1988 roku pojawiła się ona na Olimpiadzie w Seulu.