Dzień Placków 2024

Do najbliższych obchodów Dnia Placków zostały 163 dni, czyli 5 miesięcy i 10 dni.

W 2024 roku Dzień Placków przypada na 2 grudnia (poniedziałek).

2 grudnia to jedno ze świąt dla łasuchów – dzień placków. Chociaż w Polsce królują placki ziemniaczane, to za granicą istnieje wiele wersji. Wszystkie mają jedną wspólną cechę – są smażone na głębokim tłuszczu.


Co jedzą inne kraje zamiast placków ziemniaczanych?

U nas król jest tylko jeden – mąka, jajko, starte ziemniaki i sól. Tylko tyle potrzeba do idealnych placków ziemniaczanych. Do tego w zależności od upodobań śmietana i cukier, powidła albo gulasz. W Polsce święto placków ziemniaczanych mamy 13 listopada. 2 grudnia obchodzimy „Firitters Day”. Co kryje się pod nazwą fritters? Jest wiele wersji, ale jest to ciasto, zazwyczaj drożdżowe, smażone w tłuszczu. Takie placki często są czymś wypełnione. Najbardziej znana wersja placków zza oceanu to placki z jabłkami, u nas zwane racuchami. W innych wersjach mogą być wypełnione innymi owocami, mięsem albo nawet owocami morza.


W Azji możemy spotkać placuszki a-kyaw. Tam smaży się tykwę, a placki podaje się na śniadanie z herbatą. W Indonezji znajdziemy też pisand goring, placuszki z bananem. Tempura, którą znamy z azjatyckich restauracji to też rodzaj frittersów. Według niektórych wszystko ,co obtoczymy w cieście i usmażymy na głębokim tłuszczu, zasługuje na ten tytuł. Oczywiście mistrzami są Amerykanie, którzy w tłuszczu smażą nawet... batoniki i ciastka Oreo.


Znajdź własny sposób na placki

Tego dnia zapomnij o zwykłych plackach ziemniaczanych i wypróbuj któreś z wersji zagranicznych. Można też pójść w zdrowszy nurt i zrobić placuszki ze szpinaku, jabłka czy serka wiejskiego albo w wersji na słono z marchewki, cukinii i fety.