Światowy Dzień Walki z Uciskiem 2024

Obchody Światowego Dnia Walki z Uciskiem były 20 dni temu.

W 2024 roku obchody Światowego Dnia Walki z Uciskiem przypadły na 2 grudnia (poniedziałek).

2 grudnia obchodzimy Światowy Dzień Walki z Uciskiem. Celem Dnia jest zwrócenie uwagi publicznej na współczesne formy ucisku w postaci wojen, niewolnictwa czy prześladowań, które mają miejsce na całym świecie. Święto to nawiązuje do Międzynarodowego Dnia Upamiętniający Zniesienie Niewolnictwa ustanowionego przez ONZ w latach 80-tych XX wieku.

Na świecie toczy się wiele konfliktów zbrojnych, w wyniku których śmierć ponoszą nie tylko żołnierze, ale i osoby cywilne, w tym kobiety i dzieci. Kolejną formą współczesnego ucisku jest niewolnictwo. Handel ludźmi jest coraz powszechniejszym zjawiskiem. Według danych Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP) całkowita liczba ofiar handlu ludźmi na świecie wynosi ponad 20 mln, z czego najwięcej przypada na region Azji i Pacyfiku (11,7 mln). Współcześni niewolnicy zmuszani są do ciężkiej pracy, prostytucji lub wykorzystywani są w narkobiznesie. Eksperci z międzynarodowych organizacji działających na rzecz zniesienia niewolnictwa, alarmują, że nigdy wcześniej w dziejach świata liczba niewolników nie była tak wielka. Cena za ludzką godność oraz życie wynosi około dziewięćdziesięciu dolarów. Tyle kosztuje współczesny niewolnik. Na całym świecie łamane są podstawowe prawa człowieka do wolności i godności osobistej. Na Wybrzeżu Kości Słoniowej wykorzystuje się ponad 100 tys. niewolników dzieci, w Mauretanii niewolniczo pracuje prawie 600 tys. ludzi, w Chinach ludzie są wciąż zmuszani do pracy w nielegalnych fabrykach, a w Indonezji wiele osób musi niewolniczo pracować na plantacjach palm olejowych.

Niestety, do współczesnego niewolnictwa przyczyniają się również duże koncerny światowe, na przykład odzieżowe oraz spożywcze. Wiele firm produkuje swoje towary w najbiedniejszych krajach świata, gdzie koszty produkcji są o wiele mniejsze niż w rozwiniętych państwach. Przykładem jest Bangladesz, gdzie w wielkich szwalniach produkujących ubrania dla międzynarodowych koncernów odzieżowych jest zatrudnionych prawie 4,5 mln ludzi. W całym kraju funkcjonuje ponad 5000 fabryk, które produkują towary na cały świat. Płaca minimalna wynosi 38 dol. miesięcznie i za tą kwotę pracują także dzieci po kilkanaście godzin dziennie, często w tragicznych warunkach.

We współczesnym świecie funkcjonują państwa, w których wciąż panuje reżim polityczny, a obywatele są prześladowani ze względu na swoje pochodzenie, wyznanie lub poglądy polityczne. Ucisk dotyka nie tylko osoby dorosłe, ale także dzieci, które często stają się niewinnymi ofiarami konfliktów zbrojnych lub niewolnictwa.

Występowanie Światowego Dnia Walki z Uciskiem w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Piątek02.12.2022Światowy Dzień Walki z Uciskiem 2022
Sobota02.12.2023Światowy Dzień Walki z Uciskiem 2023
Wtorek02.12.2025Światowy Dzień Walki z Uciskiem 2025
Środa02.12.2026Światowy Dzień Walki z Uciskiem 2026
Czwartek02.12.2027Światowy Dzień Walki z Uciskiem 2027
Sobota02.12.2028Światowy Dzień Walki z Uciskiem 2028
Niedziela02.12.2029Światowy Dzień Walki z Uciskiem 2029
Poniedziałek02.12.2030Światowy Dzień Walki z Uciskiem 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody w kolejnych dniach po 2 grudnia