Tydzień Słowa Bożego 2023

Obchody Tygodnia Słowa Bożego były 86 dni, czyli 2 miesiące i 25 dni temu.

W 2023 roku obchody Tygodnia Słowa Bożego przypadały na okres od 27 listopada (poniedziałek) do 2 grudnia (sobota).

Tydzień Słowa Bożego przypada w ostatnie dni powszednie roku liturgicznego, od poniedziałku po Niedzieli Chrystusa Króla Wszechświata do soboty przed I Niedzielą Adwentu. To inicjatywa, której celem jest zachęcenie do czytania Pisma Świętego.

Termin Słowo Boże ma w chrześcijaństwie dwa znaczenia. Pierwsze określa je jako objawienie się Stwórcy ludziom, dialog, który prowadzi z nimi, traktując ich jak przyjaciół. Drugie odnosi się natomiast bezpośrednio do Pisma Świętego.

W ramach Tygodnia Słowa Bożego w kościołach odbywają się nabożeństwa, których głównym celem jest odświeżenie podstawowego doświadczenia chrześcijańskich wspólnot, czyli słuchanie słowa Bożego i realizowanie woli Bożej. Spotkania biblijne oraz wykłady organizowane są również na uczelniach i w szkołach o profilu teologicznym.

Kościół katolicki poprzez lekturę Pisma Świętego zachęca wiernych do wspólnego czytania z rodziną, przyjaciółmi, analizowania poszczególnych treści, dyskusji, wyciągania własnych wniosków i przemyśleń.
Z racji podobnej nazwy i przesłania, Tydzień Słowa Bożego bywa mylony z Tygodniem Biblijnym oraz z Niedzielą Słowa Bożego. Są to jednak odrębne wydarzenia – Tydzień Biblijny przypada zawsze w III Niedzielę wielkanocną, jest to czas rekolekcji czy maratonów biblijnych. Niedziela Słowa Bożego obchodzona jest z kolei w trzecią niedzielę zwykłą roku liturgicznego – święto to uchwalił papież Franciszek w 2019 roku. Jego celem jest uroczyste rozważanie nad Słowem Bożym, zaduma nad jego sensem oraz jego popularyzacją.