Światowy Dzień Cukrzycy 2024

Do najbliższych obchodów Światowego Dnia Cukrzycy zostało 149 dni, czyli 4 miesiące i 26 dni.

W 2024 roku Światowy Dzień Cukrzycy przypada na 14 listopada (czwartek).

Światowy Dzień Cukrzycy został ustanowiony przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną w 1991 roku, w 70. rocznicę odkrycia hormonu. Dzień święta upamiętnia rocznicę urodzin odkrywcy insuliny – Fredericka Bantinga. W 2006 roku, Federacja zapoczątkowała kampanię „Zjednoczeni na Rzecz Cukrzycy”, która dążyła do zwiększenia świadomości społeczeństwa na temat cukrzycy. To wydarzenie stało się przyczyną ogłoszenia rezolucji na rzecz walki z cukrzycą przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, ustanawiającej dzień 14 listopada Światowym Dniem Cukrzycy Narodów Zjednoczonych. Celem święta jest propagowanie lepszego dostępu osób cierpiących na cukrzycę do leczenia i edukacji diabetologicznej.

Według danych Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej prawie 382 mln ludzi na całym świecie choruje na cukrzycę. Jeszcze w 1985 roku z podobnych danych wynikało, że tylko 30 mln ludzi cierpiało na tę chorobę. W 2010 roku liczba chorych wyniosła już ponad 150 mln. Według przewidywań Federacji do 2035 roku liczba chorych osób zwiększy się do 592 mln. Najwięcej osób zapada na cukrzycę w krajach rozwijających się, co ma związek z niezdrowym trybem życia, otyłością, nadciśnieniem i procesem starości demograficznej. Według danych Federacji, co 10 sekund na świecie diagnozowana jest cukrzyca, zaś co 6 sekund ktoś umiera z powodu tej choroby. W Polsce cierpi na nią prawie 3 mln osób, a z każdym rokiem liczba chorych ulega zwiększeniu. Cukrzyca jest pierwszą niezakaźną chorobą, uznaną przez ONZ jako epidemię XXI wieku.

Cukrzyca przyczynia się do wielu negatywnych konsekwencji. Ta choroba znajduje się w grupie 10 przyczyn niepełnosprawności ludzi na całym świecie. Przez powikłania prawie 15 mln osób utraciło wzrok, zaś spośród czterech milionów ludzi, które corocznie umierają z powodu tej choroby, większą część stanowią chorzy w wieku produktywnym. W Polsce, co druga osoba chora na cukrzycę jest poniżej 60 roku życia. Corocznie w naszym kraju z powodu umiera niemal 30 tys. chorych.

Cukrzyca jest także przyczyną niezwykle groźnych powikłań. Przez długi czas może nie zostać zdiagnozowana, co prowadzi do zbyt późnego rozpoczęcia leczenia. Wśród osób dializowanych z powodu niewydolności nerek, aż ponad 3,5 tys. chorych cierpi na cukrzycę. Ta choroba także przyczynia się do licznych problemów z układem krwionośnym. Według Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Polska niestety należy do państw, w których najwięcej przeprowadza się amputacji kończyn z przyczyn powikłań. Jak wynika ze statystyk, co drugi pacjent ze stopą cukrzycową traci nogę.