Ogólnopolski Dzień Seniora 2024

Do najbliższych obchodów Ogólnopolskiego Dnia Seniora zostało 150 dni, czyli 4 miesiące i 27 dni.

W 2024 roku Ogólnopolski Dzień Seniora przypada na 14 listopada (czwartek).

14 listopada obchodzimy Ogólnopolski Dzień Seniora. Święto ma na celu m. in. docenić ogromną rolę seniorów w społeczeństwie, zwiększyć integrację międzypokoleniową czy popularyzować ich udział w życiu kulturalnym i ekonomicznym. Wbrew pozorom, ludzie w dojrzałym wieku mają wiele energii i chęci do działania.


Ogólnopolski Dzień Seniora

Ogólnopolski Dzień Seniora organizowany jest w całej Polsce, zarówno w największych miastach, jak i wsiach. Pierwsze obchody sięgają początków XXI wieku, inicjatywa ta jest najprawdopodobniej polską, lokalną odpowiedzią na Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. Uroczystości 14 listopada odbywają się m. in. w Klubach Seniora (o nich w tekście), ośrodkach kultury, często udział w nich biorą przedstawiciele lokalnych władz czy członkowie Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Przy kawie i poczęstunku można powspominać stare dobre czasy albo pochwalić się zdolnymi wnukami. Imprezie towarzyszą m. in. występy artystyczne, wzajemne życzenia, wręczanie upominków dla uczestników. W spotkaniach z osobami starszymi uczestniczą także młodzi ludzie, co z pewnością wyjątkowo cieszy seniorów. Dla wielu z nich właśnie kontakt z młodzieżą przynosi najwięcej szczęścia, a młodzi od starszych mogą się naprawdę wiele nauczyć.

Warto wspomnieć o innych świętach poświęconych seniorom: 1 października przypada Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, 20 października Europejski Dzień Seniora. Założenia tych świąt są podobne, a więc mają na celu wprowadzanie działań zmierzających do zapewnienia seniorom godnego życia, zarówno dostępu do opieki medycznej, jak i możliwości realizowania swoich zainteresowań. Nieco bardziej ukierunkowany na konkretny temat jest Światowy Dzień Świadomości o Nadużyciach Wobec Osób Starszych, który obchodzony jest 15 czerwca. Niektóre kraje, podobnie jak Polska, mają swoje obchody. Na przykład w kalendarzu świąt USA Narodowy Dzień Seniora wypada 21 sierpnia. Nie wolno oczywiście zapominać o ulubionych świętach seniorów, a więc Dniu Babci i Dziadka.


Senior na wagę złota

Seniorzy pełnią bardzo ważną rolę w każdej rodzinie – mają za sobą pokaźny bagaż doświadczeń i wspomnień, którymi dzielą się z młodszymi pokoleniami. Są to zarówno historie związane z ważnymi wydarzeniami społecznymi, ale i dziejami rodziny. Kto inny jak nie dziadek opowie wnukom o sukcesach dawnych sportowców, czy dobrych obyczajach, kto jak nie babcia przekaże kobietom wyjątkowe, nie do podrobienia przepisy kulinarne. Warto pamiętać, że seniorzy wychowują kolejne pokolenia. Tak jak kiedyś opiekowali się swoimi dziećmi, tak dziś dbają o wnuków. Dzięki nim rodzice mogą pójść do pracy, pojawić się na ważnym spotkaniu. To właśnie babcia albo dziadek zostaną z dziećmi albo zaprowadzą je do przedszkola. Osiągnięcie wieku seniora z jednej strony jawi się więc jako zwieńczenie wieloletniej pracy, nie tylko zawodowej, ale i przede wszystkim dla społeczeństwa.


Aktywni seniorzy

Dla wielu starszych osób cieszenie się szczęściem rodzinnym to nie jedyne „zajęcie”. Dziś potrafią oni obsługiwać komputery, wstawiać posty w serwisach społecznościowych, regularnie uprawiają sport i często żyją aktywniej, niż młody człowiek. Wielu z nich należy do Klubu seniora bądź Uniwersytetu trzeciego wieku. Poniżej krótka ściągawka, czym one właściwie są.

- Uniwersytet Trzeciego Wieku

Uniwersytet trzeciego wieku (UTW) to jedna z ciekawszych propozycji skierowanych do seniorów. W tych placówkach seniorzy mogą realizować swoje pasje i zainteresowania. Historia sięga 1973 roku, kiedy Pierre Vellas założył pierwszą placówkę tego typu we Francji. W Polsce inicjatywa ta pojawiła się dwa lata później, dzięki kontaktom z Francuzem nawiązanym przez Halinę Szwarc. Pierwszy UTW w naszym kraju nosił nazwę Studium III Wieku, otworzono go w Warszawie. W ramach UTW przewidziana jest nauka języków obcych, warsztaty muzyczne, artystyczne, kulinarne, szkolenia specjalistyczne, kursy komputerowe, zajęcia ruchowe czy rehabilitacyjne. Każdy znajdzie coś dla siebie, warto więc podrzucić stosowne informacje swoim dziadkom, jeśli narzekają na nudę.

- Klub Seniora

Kluby seniora to kolejna ciekawa inicjatywa skierowana do osób w starszym wieku. To nic innego jak miejsca spotkań organizowane przez samych seniorów. Najczęściej znajdują się w pobliżu zamieszkania, ich celem jest integracja ludzi z jednego osiedla, miasta i udostępnienie im przestrzeni, gdzie będą mogli nie tylko spędzić czas w miłym towarzystwie, ale i rozwijać swoje zainteresowania. Kluby seniora oferują np. naukę języków obcych, kursy komputerowe, zajęcia ze śpiewu, tańca czy szycia. Klubowicze nie ograniczają się tylko do spotkań w placówce, ale wspólnie chodzą na koncerty, zawody sportowe czy wycieczki krajoznawcze.