Dzień Czystego Powietrza 2024

Do najbliższych obchodów Dnia Czystego Powietrza zostały 212 dni, czyli 6 miesięcy i 28 dni.

W 2024 roku Dzień Czystego Powietrza przypada na 14 listopada (czwartek).

Polska należy do tych krajów Europy, gdzie powietrze jest najbardziej zanieczyszczone. Jego jakość odbija się na naszym zdrowiu - zanieczyszczenia oddziałują negatywnie na układ krwionośny i oddechowy, zwiększają ryzyko zachorowania na nowotwory płuc, gardła, krtani oraz inne dolegliwości. Każdego roku z powodu smogu umiera blisko 50 tys. Polaków. Dzień Czystego Powietrza to szczytna inicjatywa wprowadzona przez Fundację Arka w 2005 roku, która ma uświadamiać ludzi jak poprawić poziom jakości powietrza, a co za tym idzie naszego zdrowia i życia. Święto przypada 14 listopada.

Historia Dnia Czystego Powietrza


Początki święta w 2005 roku to kampania „Nie trujcie”, pierwsza tak duża akcja antysmogowa w naszym kraju. Wszystko zaczęło się jednak od … spaceru. Prezes Fundacji Ekologicznej ARKA Wojciech Owczarz pewnego wiosennego dnia wybrał się ze swoją córką na przechadzkę. Niestety, trujący dym wydobywający się z kominów spowodował u dziewczynki kaszel, a tatę zaczęło boleć gardło. Zamiast pospacerować na świeżym powietrzu, z powodu zadymionej okolicy musieli wrócić do domu. To wówczas pan Wojtek postanowił aktywnie walczyć z problemem zanieczyszczenia powietrza. Wraz ze znajomymi uświadamiali społeczeństwo, że niska emisja szkodzi każdemu z nas, szczególnie dzieciom. Hasło tamtej kampanii „Kochasz dzieci, nie pal śmieci” do dziś cieszy się popularnością. W tym samym roku działania Fundacji Arka zostały ujęte w ogólnopolską akcję Dzień Czystego Powietrza, która każdego roku przypada 14 listopada.

Obchody Dnia Czystego Powietrza


Działania jakie podejmowane są w ramach Dnia Czystego Powietrza, skupione są przede wszystkim na edukacji. Dzieci i młodzież piszą listy do dorosłych, biorą udział w warsztatach, wystawach czy szkoleniach. Ciekawą akcją było też zachęcanie ludzi do budowania z materiałów, które nie nadają się do palenia w piecach domowych (opakowania plastikowe, kartony, ubrania, folie itd.) kukieł Trującego Smoga.

Tematyka święta skupiona jest głównie na temacie palenia w domowych piecach grzewczych. Są to informacje i porady, np. jak najlepiej zoptymalizować proces palenia, jakiego opału używać, jak dbać o stan przewodów kominowych i wentylacyjnych. Organizatorzy zachęcają też do tego, by oszczędzać energię, segregować śmieci, szanować zieleń, sadzić nowe drzewa i krzewy, które produkują tlen i pochłaniają zanieczyszczenia z powietrza. W miarę możliwości warto też korzystać z autobusu lub roweru, ewentualnie jeździć w grupie do pracy/szkoły, ponieważ transport samochodowy także ma wpływ na smog.

Z drugiej strony organizatorzy uświadamiają, czego nie wolno robić. Niestety, ale problem palenia śmieciami, plastikami, gumą czy lakierowanym drewnem wciąż jest spory. Szkodliwe jest także wypalanie traw czy liści, nieekologiczna jazda autem (zbyt gwałtowne hamowanie, przyśpieszanie). Niesie to bardzo poważne konsekwencje nie tylko dla zdrowia i życia mieszkańców, ale i środowiska.

Zły stan powietrza to globalny problem (szacuje się, że zanieczyszczonym powietrzem oddycha dziś 99% światowej populacji), stąd podobne święto uchwaliła także Organizacja Narodów Zjednoczonych w 2019 roku. Międzynarodowy Dzień Czystego Powietrza przypadajacy 7 września ma na celu wzmocnienie współpracy państw w zakresie poprawy jakości powietrza i wdrożenie konkretnych działań.