Dzień Meteorologa 2025

Do najbliższych obchodów Dnia Meteorologa zostało 117 dni, czyli 3 miesiące i 25 dni.

W 2025 roku Dzień Meteorologa przypada na 5 lutego (środa).

5 lutego swoje święto obchodzą wszyscy meteorolodzy, pogodynki oraz amatorscy łowcy burz. Tego dnia warto docenić wszystkich, dzięki którym możemy zaplanować odpowiednio urlop, czy grilla.


Data święta to dzień narodzin pierwszego meteorologa

John Jeffries urodzony w 1744 roku uważany jest za pierwszą osobę profesjonalnie obserwującą pogodę. Z zawodu naukowiec i chirurg, prowadził szczegółowe obserwacje pogody od roku 1774 do 1816. Był też pierwszą osobą, która do swoich obserwacji wykorzystywała balon.


Oczywiście meteorologia znacznie się rozwinęła w przeciągu ostatnich stuleci. Teraz mamy satelity, systemy ostrzegania, modele matematyczne. Pamiętajmy, że prognozy pogody mówią nam nie tylko o tym, czy powinniśmy zabrać parasolkę, albo jak się ubrać. W wielu rejonach świata od danych meteorologicznych zależy czy dany rejon zdąży się uchronić przed tornadem, czy powodzią. Często jest to kwestia życia i śmierci. Według danych Amerykanów czas powiadamiania o powodziach zwiększył się z 22 w 1993 roku do 78 minut już 15 lat później. Tak samo tornada jeszcze w latach 90. można było przewidzieć tylko 6 minut wcześniej, dzisiaj już 13 minut. Taka różnica może ocalić tysiące ludzi.


Święto celebrują nie tylko profesjonalni meteorolodzy i pogodynki, ale też amatorzy, których pasją jest „łapanie burz”. Przykładem mogą być Mazurscy Łowcy Burz. Grupa pasjonatów śledzi burze w swoim regionie, informując mieszkańców, ale też pokazując piękno wzburzonych chmur i błyskawic. W Oklahomie, miejscu najczęstszych i największych tornad popularny jest też zawód łowcy tornad. Oczywiście istota zawodu sprawia, że wielu z nich straciło życie. Mieszkańcy tego regionu są podobno tak przyzwyczajeni do tornad, że czasami zamiast chować się do schronu... rozkładają pikniki.

Święto nawiązuje też do Światowego Dnia Meteorologii przypadającego 23 marca. Ideą tego dnia jest szerzenie dostępu do danych meteorologicznych, których często brakuje właśnie w najbardziej zagrożonych państwach.