Światowy Dzień Kaligrafii 2020

Obchody Światowego Dnia Kaligrafii były 41 dni, czyli 1 miesiąc i 10 dni temu.

W 2020 roku obchody Światowego Dnia Kaligrafii przypadły na 12 sierpnia (środa).

Kaligrafia to sztuka starannego pisania, często z nutą artyzmu. Nazwa techniki pochodzi od greckich kalós (piękny) i gráphein (pisać). Co roku w drugą środę sierpnia obchodzimy Światowy Dzień Kaligrafii.

Święto organizowane jest od 2017 roku przez Pen Museum. Brytyjska instytucja kultury zajmuje się historią przemysłu piórniczego. Organizacja rozwijała inicjatywę wraz ze szpitalem dziecięcym w Birmingham. Ideą święta było zachęcenie społeczeństwa do wysyłania małym pacjentom ręcznie pisanych listów. Służy to także rozpowszechnianiu tej sztuki.

Jak świętować Światowy Dzień Kaligrafii?

W drugą środę sierpnia warto zagłębić się w historię tej techniki pisania. To też okazja, by podjąć wyzwanie i spróbować kaligrafii w praktyce. W potrzebne narzędzia można zaopatrzyć się w sklepie artystycznym lub papierniczym. Po kilku próbach takie zajęcie może przerodzić się w prawdziwą pasję! Warto także wziąć udział w kampanii Pen Museum i wysłać list do Birmingham.

Kaligrafia kiedyś i dziś

Historia tej techniki sięga najdawniejszych czasów. Od pierwszych wieków naszej ery Chińczycy rozwijali własne style pisania. Arabscy kaligrafowie byli niezwykle szanowani ze względu na swoje umiejętności. Oferowali usługi piśmiennicze w ramach rzemiosła. Na przestrzeni wieków rozwinęły się także kaligrafie japońska, koreańska i łacińska.

W Polsce do lat 60. dzieci uczyły się kaligrafii w szkole podstawowej. Traktowano ją jako niezbędną umiejętność towarzyszącą nauce pisania. Wraz z nadejściem nowoczesności zwyczaj kaligrafowania zanikł. Aktualnie wraca się do niego w ramach hobby. 23 stycznia obchodzimy Dzień Pisma Ręcznego, które wciąż jest nam niezbędne, jednak coraz częściej wypierane przez elektroniczne formy komunikacji. W społeczeństwach wschodnich zdolność pięknego pisania niezmiennie nie traci na wartości.