Dzień Energetyka obchodzony jest także w większości krajów wschodniej Europy. W dawnym ZSRR dzień został ustanowiony 23 maja 1966 roku na pamiątkę przyjęcia planu elektryfikacji Rosji. Od 1994 roku dzień obchodzony jest 22 grudnia, jako upamiętnienie zarządzenia z 1920 roku o budowie pierwszych hydroelektrowni na terenie ZSRR. Obecnie święto także organizowane jest poza Rosją, na przykład w Armenii, Kirgistanie, Białorusi lub na Ukrainie.
W połowie lat 80. XX wieku w Polsce pojawił się Hymn Energetyków, który został zainicjowany przez Ministerstwo Gospodarki i Energetyki, w celu podniesienia rangi tego zawodu. Muzykę skomponowała polska kompozytorka Katarzyna Gertner, zaś słowa powstały w wyniku pracy zbiorowej energetyków. Ostateczna wersja hymnu została dopracowana przez Wojciecha Szalińskiego i jest następująca:
Hymn Energetyków
Jednością trudu, jednością ducha Biało-czerwonej, jak matce wierni Energetyczna brać, niechaj posłucha Pieśni o barwach złota i czerni.
By z pracy turbin energia była dla polskich domów, kopalń i hut By nasza praca ludziom służyła Dla wspólnej sprawy nasz wspólny trud.
Marszowe nuty wiatr gra w przewodach pracą motorów kraj mu wtóruje W fabrycznych halach, w wiejskich zagrodach z tym rytmem w sercach Polska pracuje.
Skryte w naturze jej tajemnice Atom i węgiel, woda i wiatr Wydarty sekret ten błyskawicom w służbie człowieka przekształca wiatr.
Refren:
Niech w dal popłynie świetlista moc Co daje siłę, rozjaśnia moc W swej pracy twardej nie żałuj sił Zapalmy słońca, by człowiek żył.