Dzień Energetyka obchodzony jest także w większości krajów wschodniej Europy. W dawnym ZSRR dzień został ustanowiony 23 maja 1966 roku na pamiątkę przyjęcia planu elektryfikacji Rosji. Od 1994 roku dzień obchodzony jest 22 grudnia, jako upamiętnienie zarządzenia z 1920 roku o budowie pierwszych hydroelektrowni na terenie ZSRR. Obecnie święto także organizowane jest poza Rosją, na przykład w Armenii, Kirgistanie, Białorusi lub na Ukrainie.
W połowie lat 80. XX wieku w Polsce pojawił się Hymn Energetyków, który został zainicjowany przez Ministerstwo Gospodarki i Energetyki, w celu podniesienia rangi tego zawodu. Muzykę skomponowała polska kompozytorka Katarzyna Gertner, zaś słowa powstały w wyniku pracy zbiorowej energetyków. Ostateczna wersja hymnu została dopracowana przez Wojciecha Szalińskiego i jest następująca:
Hymn Energetyków
Jednością trudu, jednością ducha Biało-czerwonej, jak matce wierni Energetyczna brać, niechaj posłucha Pieśni o barwach złota i czerni.
By z pracy turbin energia była dla polskich domów, kopalń i hut By nasza praca ludziom służyła Dla wspólnej sprawy nasz wspólny trud.
Marszowe nuty wiatr gra w przewodach pracą motorów kraj mu wtóruje W fabrycznych halach, w wiejskich zagrodach z tym rytmem w sercach Polska pracuje.
Skryte w naturze jej tajemnice Atom i węgiel, woda i wiatr Wydarty sekret ten błyskawicom w służbie człowieka przekształca wiatr.
Refren:
Niech w dal popłynie świetlista moc Co daje siłę, rozjaśnia moc W swej pracy twardej nie żałuj sił Zapalmy słońca, by człowiek żył.
Zgoda na wykorzystanie Twoich danych osobowych w celach
Spersonalizowane reklamy i treści, pomiar reklam i treści, opinie odbiorców, rozwój produktu
Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich
Twoje dane osobowe będą przetwarzane, a informacje z Twojego urządzenia (pliki cookie, unikalne identyfikatory itp.) mogą być wyświetlane i zapisywane przez zewnętrznych dostawców lub im udostępniane. Mogą też być wykorzystywane przez tę witrynę. Niektórzy dostawcy mogą przetwarzać Twoje dane osobowe na podstawie uzasadnionego interesu. Możesz się na to nie zgodzić, zmieniając opcje poniżej. Link umożliwiający wycofanie zgody znajdziesz u dołu tej strony