Święto Ziół 2024

Do najbliższych obchodów Święta Ziół zostało 81 dni, czyli 2 miesiące i 20 dni.

W 2024 roku Święto Ziół przypada na 15 sierpnia (czwartek).

15 sierpnia to dzień obchodów Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Święto to upamiętnia wydarzenie, które dokonało się po zakończeniu jej ziemskiego życia. W Polsce Matka Boska czczona jest jako patronka ziemi i roślinności, stąd święto znane jest pod nazwą Matki Boskiej Zielnej lub po prostu jako Święto Ziół. W tym dniu w kościołach święci się zioła.

Zioła w tradycji ludowej


Zioła towarzyszą ludziom od zarania dziejów, a sam zwyczaj ich święcenia wywodzi się jeszcze z czasów pogańskich. Od dawna wierzono, że zapewniają one zdrowie, dobre samopoczucie, a w razie potrzeby leczą różne dolegliwości. Nasi przodkowie przypisywali im także działania związane z odganianiem demonów i duchów. Kiedy nasz kraj przyjął wiarę chrześcijańską, zioła wciąż stanowiły obiekt kultu. Poświęcone rośliny rozwieszano w domu i gospodarstwie, by chroniły przed burzą, ogniem czy robakami. Rośliny z bukietu miały też nierzadko konkretne zastosowanie, np. jabłka pomagały przy bólach zębów i gardła, marchew przy żółtaczce, a mak stanowił lek na bezsenność. Ziele dziurawca ułatwiało poród, zanokcica skalna uśmierzała bóle głowy.

Do dziś ziołolecznictwo i zielarstwo ma wielu zwolenników, stanowi uzupełnienie a czasami nawet zastępstwo tradycyjnej medycyny. Tak się składa, że właśnie w sierpniu zioła kwitną najpiękniej, mają najintensywniejszy zapach i największą moc. Warto więc w tym właśnie miesiącu je zbierać.

Szacunek do ziół w połączeniu do miłości do Matki Boskiej sprawił, że święto Matki Boskiej Zielnej uważane jest za jedno z najważniejszych wydarzeń w roku. Sierpień to okres żniw, więc rolnicy 15 sierpnia mogą też wyrazić wdzięczność za zbiory.

Obchody Wniebowzięcia NMP


Wniebowzięcie NMP jest w Kościele katolickim świętem nakazanym, czyli wierni zobowiązani są w tym dniu do uczestnictwa w nabożeństwie. Jest ono przedmiotem dogmatu ogłoszonego przez papieża Piusa XII 1 listopada 1950 roku. Głosi on, że po zakończeniu swojego ziemskiego życia Maria została z ciałem i duszą wzięta do wiecznej chwały.

W Polsce, a także innych krajach europejskich, Matka Boska Wniebowzięta jest patronką ziemi i jej bujnej roślinności. Stąd w naszej tradycji święto tytułuje się jako Matki Boskiej Zielnej, czasami nazywane jest też Świętem Ziół. Podobnie jest w sąsiednich krajach – Czesi czczą Matkę Boską Korzenną, Estończycy Żytnią, a Niemcy z Bawarii i Nadrenii Kwietną.

Wydarzenie to ma w naszym kraju wyjątkową oprawę. W kościołach święci się dojrzałe zboża i zioła, kwiaty, warzywa i owoce, związane w bukiet. Często są to zioła o właściwościach leczniczych, jak bylica, mięta, piołun, chaber, krwawnik, wśród warzyw i owoców popularne są jabłka, marchew czy wiśnie. Zgodnie z tradycją bukiet do poświęcenia powinien składać się z 7 lub 77 różnych ziół, zbóż i kwiatów. Jest to związane z symboliką liczby 7, która reprezentuje doskonałość. Siódemkę podstawowych ziół tworzą: bazylia, mięta, melisa, rumianek, lubczyk, nasturcja i rozmaryn.Celem tych darów zanoszonych do świątyń jest nie tylko ich błogosławieństwo, ale i upamiętnienie, że po otwarciu grobu Maryi apostołowie znaleźli tylko kwiaty i zioła.

Wniebowzięcie NMP to okazja dla pielgrzymów, by udać się na Jasną Górę – pątnicy przybywają do tego miejsca kultu z całego kraju. Podczas obchodów dochodzi oczywiście do uroczystego poświęcenia ziół, wianków i kwiatów. Kolejnym punktem na religijnej mapie Polski jest Kalwaria Zebrzydowska – oprócz barwnych procesji, gdzie niesie się posąg Matki Boskiej, odbywają się tam inscenizacje Zaśnięcia Maryi oraz jej Wniebowzięcia. Tradycyjnie obecni na uroczystości rolnicy w swych regionalnych strojach składają różne ślubowania, a małżonkowie odnawiają swoje śluby.

W całej Polsce dzień Matki Boskiej Zielnej obchodzony jest bardzo uroczyście. W niektórych parafiach jest on także łączony z dożynkami.

Występowanie Święta Ziół w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Poniedziałek15.08.2022Święto Ziół 2022
Wtorek15.08.2023Święto Ziół 2023
Piątek15.08.2025Święto Ziół 2025
Sobota15.08.2026Święto Ziół 2026
Niedziela15.08.2027Święto Ziół 2027
Wtorek15.08.2028Święto Ziół 2028
Środa15.08.2029Święto Ziół 2029
Czwartek15.08.2030Święto Ziół 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 15 sierpnia