Święto Ziół 2023

Obchody Święta Ziół były 47 dni, czyli 1 miesiąc i 16 dni temu.

W 2023 roku obchody Święta Ziół przypadły na 15 sierpnia (wtorek).

15 sierpnia to dzień obchodów Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Święto to upamiętnia wydarzenie, które dokonało się po zakończeniu jej ziemskiego życia. W Polsce Matka Boska czczona jest jako patronka ziemi i roślinności, stąd święto znane jest pod nazwą Matki Boskiej Zielnej lub po prostu jako Święto Ziół. W tym dniu w kościołach święci się zioła.

Zioła w tradycji ludowej


Zioła towarzyszą ludziom od zarania dziejów, a sam zwyczaj ich święcenia wywodzi się jeszcze z czasów pogańskich. Od dawna wierzono, że zapewniają one zdrowie, dobre samopoczucie, a w razie potrzeby leczą różne dolegliwości. Nasi przodkowie przypisywali im także działania związane z odganianiem demonów i duchów. Kiedy nasz kraj przyjął wiarę chrześcijańską, zioła wciąż stanowiły obiekt kultu. Poświęcone rośliny rozwieszano w domu i gospodarstwie, by chroniły przed burzą, ogniem czy robakami. Rośliny z bukietu miały też nierzadko konkretne zastosowanie, np. jabłka pomagały przy bólach zębów i gardła, marchew przy żółtaczce, a mak stanowił lek na bezsenność. Ziele dziurawca ułatwiało poród, zanokcica skalna uśmierzała bóle głowy.

Do dziś ziołolecznictwo i zielarstwo ma wielu zwolenników, stanowi uzupełnienie a czasami nawet zastępstwo tradycyjnej medycyny. Tak się składa, że właśnie w sierpniu zioła kwitną najpiękniej, mają najintensywniejszy zapach i największą moc. Warto więc w tym właśnie miesiącu je zbierać.

Szacunek do ziół w połączeniu do miłości do Matki Boskiej sprawił, że święto Matki Boskiej Zielnej uważane jest za jedno z najważniejszych wydarzeń w roku. Sierpień to okres żniw, więc rolnicy 15 sierpnia mogą też wyrazić wdzięczność za zbiory.

Obchody Wniebowzięcia NMP


Wniebowzięcie NMP jest w Kościele katolickim świętem nakazanym, czyli wierni zobowiązani są w tym dniu do uczestnictwa w nabożeństwie. Jest ono przedmiotem dogmatu ogłoszonego przez papieża Piusa XII 1 listopada 1950 roku. Głosi on, że po zakończeniu swojego ziemskiego życia Maria została z ciałem i duszą wzięta do wiecznej chwały.

W Polsce, a także innych krajach europejskich, Matka Boska Wniebowzięta jest patronką ziemi i jej bujnej roślinności. Stąd w naszej tradycji święto tytułuje się jako Matki Boskiej Zielnej, czasami nazywane jest też Świętem Ziół. Podobnie jest w sąsiednich krajach – Czesi czczą Matkę Boską Korzenną, Estończycy Żytnią, a Niemcy z Bawarii i Nadrenii Kwietną.

Wydarzenie to ma w naszym kraju wyjątkową oprawę. W kościołach święci się dojrzałe zboża i zioła, kwiaty, warzywa i owoce, związane w bukiet. Często są to zioła o właściwościach leczniczych, jak bylica, mięta, piołun, chaber, krwawnik, wśród warzyw i owoców popularne są jabłka, marchew czy wiśnie. Zgodnie z tradycją bukiet do poświęcenia powinien składać się z 7 lub 77 różnych ziół, zbóż i kwiatów. Jest to związane z symboliką liczby 7, która reprezentuje doskonałość. Siódemkę podstawowych ziół tworzą: bazylia, mięta, melisa, rumianek, lubczyk, nasturcja i rozmaryn.Celem tych darów zanoszonych do świątyń jest nie tylko ich błogosławieństwo, ale i upamiętnienie, że po otwarciu grobu Maryi apostołowie znaleźli tylko kwiaty i zioła.

Wniebowzięcie NMP to okazja dla pielgrzymów, by udać się na Jasną Górę – pątnicy przybywają do tego miejsca kultu z całego kraju. Podczas obchodów dochodzi oczywiście do uroczystego poświęcenia ziół, wianków i kwiatów. Kolejnym punktem na religijnej mapie Polski jest Kalwaria Zebrzydowska – oprócz barwnych procesji, gdzie niesie się posąg Matki Boskiej, odbywają się tam inscenizacje Zaśnięcia Maryi oraz jej Wniebowzięcia. Tradycyjnie obecni na uroczystości rolnicy w swych regionalnych strojach składają różne ślubowania, a małżonkowie odnawiają swoje śluby.

W całej Polsce dzień Matki Boskiej Zielnej obchodzony jest bardzo uroczyście. W niektórych parafiach jest on także łączony z dożynkami.

Występowanie Święta Ziół w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Niedziela15.08.2021Święto Ziół 2021
Poniedziałek15.08.2022Święto Ziół 2022
Czwartek15.08.2024Święto Ziół 2024
Piątek15.08.2025Święto Ziół 2025
Sobota15.08.2026Święto Ziół 2026
Niedziela15.08.2027Święto Ziół 2027
Wtorek15.08.2028Święto Ziół 2028
Środa15.08.2029Święto Ziół 2029

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 15 sierpnia