Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny 2024

Do najbliższych obchodów Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny zostało 110 dni, czyli 3 miesiące i 18 dni.

W 2024 roku Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny przypada na 15 sierpnia (czwartek).

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny jest świętem znanym w Polsce jako święto Matki Boskiej Zielnej. Obchodzone jest w Kościele katolickim od V wieku n.e.. Wniebowzięcie Maryi Panny jest uznawanym dogmatem w Kościele katolickim i stanowi przedmiot wiary dotyczący wzięcia do nieba Marii, wraz z jej ciałem oraz duszą.

Papież Pius XII 1 listopada 1950 roku w konstytucji apostolskiej Munificentissimus Deus powiedział: „...powagą Pana naszego Jezusa Chrystusa, świętych Apostołów Piotra i Pawła i Naszą, ogłaszamy, orzekamy i określamy jako dogmat objawiony przez Boga: że Niepokalana Matka Boga, Maryja zawsze Dziewica, po zakończeniu ziemskiego życia z duszą i ciałem została wzięta do chwały niebieskiej”. Orzeczenie zostało wypowiedziane w bazylice św. Piotra w obecności około 1600 biskupów i ogromnej rzeczy wiernych. Od tej pory kult Maryi Wniebowziętej w kościele Katolickim stanowi ważny przedmiot wiary. Na całym świecie zbudowano wiele świątyń pod wezwaniem Matki Bożej Wniebowziętej i na przełomie wieków powstało 8 zakonów pod opieką Marii Wniebowziętej. Motyw wniebowstąpienia Marii stał się częstym elementem sztuki artystycznej i pojawiał się zarówno w malarstwie jak i rzeźbie. Co ciekawe, nawet władcy oddawali swoje państwa pod opiekę Maryi Wniebowziętej (na przykład król Węgier - św. Stefan).

W polskiej tradycji święto Matki Bożej Zielnej związane jest ze święceniem roślin. Zwyczaj zgodny jest z podaniem głoszącym, że Apostołowie zamiast ciała Marii, odnaleźli kwiaty. W tradycji ludowej nadal wierzy się, że zioła otrzymują moc leczniczą za pośrednictwem Matki Bożej Zielnej. Rolnicy w tym Dniu składają podziękowania Bogu za otrzymane plony.

W religii prawosławnej obchodzone jest święto Zaśnięcia Bogurodzicy. Święto zostało ustanowione w IV wieku. W teologii wschodniej i starokatolickiej tylko dusza Marii została zabrana do nieba. Śmierć Maryi podlegała prawom natury jako konsekwencja grzechu pierwotnego. Na podobieństwo syna, po 3 dnia Maria została zbudzona z Zaśnięcia przez Jezusa Chrystusa, który wziął jej duszę do nieba. W ten sposób Maria stała się praobrazem Zmartwychwstania.

Święto Zaśnięcia Matki Bożej obchodzone jest według kalendarza gregoriańskiego 28 sierpnia i należy do dwunastu wielkich świąt prawosławia. Święto poprzedzone jest postem, który trwa pełne 14 dni.

Występowanie Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Piątek15.08.2025Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny 2025
Sobota15.08.2026Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny 2026
Niedziela15.08.2027Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny 2027
Wtorek15.08.2028Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny 2028
Środa15.08.2029Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny 2029
Czwartek15.08.2030Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny 2030
Piątek15.08.2031Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny 2031
Niedziela15.08.2032Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny 2032

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 15 sierpnia