Światowy Dzień Trędowatych 2025

Do najbliższych obchodów Światowego Dnia Trędowatych zostało 110 dni, czyli 3 miesiące i 18 dni.

W 2025 roku Światowy Dzień Trędowatych przypada na 26 stycznia (niedziela).

Światowy Dzień Trędowatych został ustanowiony przez francuskiego podróżnika, poetę i dziennikarza Raoula Follereau. Święto obchodzone jest od 1954 roku, w ostatnią niedzielę stycznia, zaś 30 stycznia w Indiach, w dniu śmierci Mahatmy Gandhiego. Dzień organizowany jest w ponad 150 krajach na całym świecie. Celem Dnia jest zwrócenie uwagi publicznej na problemy ludzi cierpiących na trąd oraz upowszechnienie wiedzy na temat samej choroby. Od 1995 roku Fundacja Polska Raoula Follereau organizuje w Polsce obchody Światowego Dnia Trędowatych.

Historia Światowego Dnia Trędowatych zaczyna się od II wojny światowej, w czasie której Raoul Follereau schronił się w klasztorze sióstr Matki Bożek od Apostołów w Vénissieux koło Lyonu, gdzie pod koniec listopada 1942 roku spotkał siostrę Eugenię. Siostra w tym czasie wróciła z Wybrzeża Kości Słoniowej, gdzie na obrzeżach Abidżanu na lagunie odkryła kolonię pozostawionych bez żadnej opieki osób trędowatych. Sam Follereau pierwszy raz spotkał osoby trędowate w 1936 roku, kiedy realizował dla argentyńskiego dziennika reportaż o Karolu de Faucauld. Spotkanie z siostrą Eugenią zapoczątkowało inicjatywę na rzecz trędowatych, przez wieki izolowanych przez społeczeństwo. W rozmowie z siostrą została zaplanowana idealna wioska Adzopé, w której trędowaci mieli możliwość schronienia, opieki i odpowiednich warunków do prowadzenia normalnego życia. W 1954 roku pomysłodawca ustanowił Światowy Dzień Trędowatych, zaś w 1965 roku z inicjatywy Follereau powstała światowa federacja wszystkich instytucji zajmujących się problemem trądu – ILEP, upowszechniająca działania na rzecz trędowatych w skali światowej. Kolejnym ważnym krokiem było wprowadzenie przez Komisję Medyczną Follereau skutecznej terapii PCT, która przyczyniła się do wyleczenia w ciągu trzydziestu lat około 15 mln trędowatych.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, co roku na świecie odnotowuje się ponad 200 tys. nowych przypadków trądu na świecie, zaś wśród chorych ponad 20 tys. osób stanowią dzieci poniżej piętnastego roku życia. Wśród chorych wyleczonych z trądu około trzech milionów z nich wciąż wymaga stałej opieki medycznej na skutek ciężkich oparzeń. Większość (aż 73%) nowych przypadków choroby odnotowano w Azji Południowo-Wschodniej, zaś krajem najbardziej zagrożonym trądem są Indie.