Dzień Drugiej Połówki 2024

Obchody Dnia Drugiej Połówki były 53 dni, czyli 1 miesiąc i 22 dni temu.

W 2024 roku obchody Dnia Drugiej Połówki przypadły na 26 stycznia (piątek).

Związki dwojga ludzi czasami bywają trudne, wymagają cierpliwości, wyrozumiałości i czasami nerwów ze stali. Większość osób nie wyobraża sobie jednak życia w pojedynkę, samotnych wieczorów, niemożności podzielenia się swoimi radościami jak i smutkami. Dla nich 26 stycznia przypada ważne święto - Spouse's Day, czyli Dzień Drugiej Połówki. Spouse to wyraz oznaczający męża, żonę, partnera/partnerkę.


Dzień Drugiej Połówki

Święto wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, jego początki sięgają połowy lat 80. Była to swego rodzaju odpowiedź na Military Spouse Day, czyli inicjatywy doceniającej małżonków, których ukochani służą w amerykańskiej armii. Dzień Drugiej Połówki popularność w USA zaczął jednak zyskiwać dopiero po 2000 roku.

Święto ma na celu przypomnienie ludziom, jak ważne jest dbanie o swojego partnera, okazywanie mu uczuć, komplementowanie, docenianie tego co robi. Choćby rzeczy, które wydają się naturalne, jak zrobienie obiadu, wyprasowanie koszuli czy naprawienie gniazdka. Tak naprawdę wszystko to jest aktem dobrej woli jednego z partnerów, a nie obowiązkiem. Kobieta zawsze ucieszy się, kiedy usłyszy od chłopaka, że ślicznie wygląda, mężczyznę podbuduje natomiast komplement dotyczący jego zaradności czy siły. To właśnie przez zaniedbywanie takich „drobnostek” wiele związków przeżywa poważne kryzysy, wkrada się w nie rutyna, kłótnia, zdrada.

Warto pamiętać, że to nie tylko święto małżeństw czy tradycyjnych związków kobiety i mężczyzny. W tym dniu świętują również osoby homoseksualne, które przecież z różnych powodów nie zawsze mogą tak otwarcie cieszyć się miłością.


Obchody Dnia Drugiej Połówki

W dniu święta warto zrobić coś dla swojej drugiej połówki. Wiadomo, że dobrym dla ukochanej osoby należy być przez cały rok, ale nie zawsze jest okazja, by przyrządzić ulubione danie partnera, zaprosić go do kina czy w inne fajne miejsce. Fantastycznym pomysłem będzie randka, taka jak na początku znajomości. Mężczyzna może też wyręczyć żonę w porządkach domowych, zmywaniu czy prasowaniu, dziewczyna z pewnością wpadnie na pomysł zrobienia drobnego, ale świetnego prezentu.

Wydawać by się mogło, że Dzień Drugiej Połówki to kolejne „lekkie” rozrywkowe święto, jak choćby Dzień Bez Majtek czy Święto Pizzy. Wbrew pozorom, ma jednak ono naprawdę ważne przesłanie, żeby doceniać partnerów. W dzisiejszych czasach rozwody i rozstania są przecież traktowane jak coś powszechnego, naturalnego, a tak być przecież nie powinno. Święto przypadające 26 stycznia może kiedyś to zmieni…


Ciekawostki o małżeństwie

Na koniec kilka ciekawostek o małżeństwach:
- W Polsce do XVI wieku ślub miał charakter świecki, dopiero po soborze trydenckim śluby kościelne ogłoszono wyłączną formą zawierania małżeństw.
- W Las Vegas dziennie odbywa się około 300 ślubów, są one jak najbardziej legalne w Polsce.
- Obrączki ślubne pochodzą ze starożytnego Egiptu.
- Najdłuższe małżeństwo na świecie trwało 86 lat i 290 dni. Wyczyn Herberta i Zelmyry Fisher wpisany został do Księgi Rekordów Guinnessa.
- W kulturze arabskiej poligamia jest powszechnie akceptowana, ale w większości krajów muzułmańskich mężczyźni posiadają tylko jedną żonę. Powód? Niewielu z nich stać na utrzymanie kilku kobiet.
- Na przełomie XVIII i XIX wieku kobiety w Chinach mogły mieć nawet trzech mężów, ze względu na olbrzymią przewagę liczby mężczyzn w społeczeństwie.
- We Francji zdarzają się przypadki, w których można poślubić zmarłą osobę.

Niepotwierdzone:
- Przeciętne małżeństwo uprawia seks raz w tygodniu.
- Trzeci rok małżeństwa jest zazwyczaj najszczęśliwszy dla większości par.