Dzień Ochrony Danych Osobowych 2025

Do najbliższych obchodów Dnia Ochrony Danych Osobowych zostały 282 dni, czyli 9 miesięcy i 7 dni.

W 2025 roku Dzień Ochrony Danych Osobowych przypada na 28 stycznia (wtorek).

Dane osobowe to obecnie cenna waluta – dlatego właśnie powinniśmy ją szczególnie chronić. W tym celu w 2007 roku ustanowiono Dzień Ochrony Danych Osobowych przypadający na 28 stycznia.


Nasze dane chronią przepisy, instytucje i my sami

Data święta jest rocznicą konwencji Rady Europy z 1981 roku, która chroni osoby w zakresie zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych. Był to pierwszy tego rodzaju akt w Europie. Ustawa o ochronie danych osobowych została stworzona przede wszystkim w celu ochrony obywateli krajów europejskich, których dane mogą być pozyskiwane przez różne firmy, strony, organizacje i podmioty. Przepisy ustalają zasady pobierania danych, nasze prawa oraz sposób, w jaki organizacje mogą przetwarzać informacje o nas. Dodatkowo w ustawie zostały przedstawione kompetencje organu do spraw ochrony danych osobowych, czyli Generalnego Inspektora Ochrony Danych (tzw. GIODO). Od 2018 roku w krajach Unii Europejskiej obowiązuje też RODO, które stoi na straży naszych danych.


A czym są dane osobowe? Mogą to być nasze imię i nazwisko, data urodzenia, lokalizacja, dane bankowe, różnego rodzaju preferencje i wybory. W dzisiejszych czasach dostępu do tych informacji wymaga każda strona internetowa, której używamy i aplikacja, z której korzystamy. Co następnie dzieje się z naszymi danymi? Jeżeli udzieliliśmy odpowiednich zgód, to są one przekazywane do wszystkich innych podmiotów należących do danego konglomeratu. Na tej podstawie reklamodawcy tworzą reklamy skrojone pod nasze preferencje. Dane osobowe to też informacje o nas, które udostępniamy w mediach społecznościowych.


Jeżeli nie jesteśmy ostrożni i nieodpowiednio dbamy o swoje dane, możemy paść ofiarą oszustów i złodziejów tożsamości. Z pomocą naszych informacji bankowych mogą oni w naszym imieniu dokonywać różnych operacji finansowych. Jak się chronić?

Przede wszystkim warto poznać przepisy i być świadomym, jakie informacje strony i firmy mogą od nas pobierać, a jakie nie. Jeżeli mamy wątpliwości co do strony, czy aplikacji, nie udzielajmy jej dostępu do naszej lokalizacji, zdjęć, czy kontaktów. Nigdy nie publikujmy w Internecie zdjęć naszych dokumentów: dowodu osobistego, paszportu i karty kredytowej. Zmieniajmy często hasło, nie wypełniajmy w Internecie zbędnych formularzy z naszymi danymi, niszczmy starą korespondencję przed jej wyrzuceniem. Traktujmy nasze dane osobowe tak samo jak nasz dobytek – nie dawajmy ich obcym.

Występowanie Dnia Ochrony Danych Osobowych w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Sobota28.01.2023Dzień Ochrony Danych Osobowych 2023
Niedziela28.01.2024Dzień Ochrony Danych Osobowych 2024
Środa28.01.2026Dzień Ochrony Danych Osobowych 2026
Czwartek28.01.2027Dzień Ochrony Danych Osobowych 2027
Piątek28.01.2028Dzień Ochrony Danych Osobowych 2028
Niedziela28.01.2029Dzień Ochrony Danych Osobowych 2029
Poniedziałek28.01.2030Dzień Ochrony Danych Osobowych 2030
Wtorek28.01.2031Dzień Ochrony Danych Osobowych 2031

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody w kolejnych dniach po 28 stycznia