Nawrócenie św. Pawła, Apostoła 2025

Do najbliższych obchodów Nawrócenia św. Pawła, Apostoła zostały 282 dni, czyli 9 miesięcy i 7 dni.

W 2025 roku Nawrócenie św. Pawła, Apostoła przypada na 25 stycznia (sobota).

Nawrócenie św. Pawła, Apostoła przypadające 25 stycznia to jedyne święto w kalendarzu liturgicznym, w którym czcimy nawrócenie danej osoby. Było to jednak wydarzenie, które niosło za sobą ogromne zmiany. Zagorzały przeciwnik chrześcijan zmienił do nich swoje nastawienie, tym samym zachęcając do przyjęcia nowej wiary wielu ludzi, m. in. z Azji i Grecji.

Św. Paweł Apostoł


Św. Paweł, Apostoł urodził się około 5-10 roku w Tarsie jako Szaweł. Dorastał w żydowskiej rodzinie faryzeuszy, jego rodzice zapewnili mu staranne wychowanie u najlepszych nauczycieli żydowskich. Był gorliwie zapatrzony w swoją wiarę, do tego stopnia że brał udział przy ukamienowaniu św. Szczepana, pierwszego męczennika. Podbudzał uczestników tego wydarzenia do jeszcze większej brutalności.

Jego zmiana nastąpiła podczas podróży do Damaszku, gdzie miał zamiar prześladować kolejnych chrześcijan. Po drodze objawił mu się Chrystus i zapytał, dlaczego prześladuje jego wyznawców. Zszokowany Szaweł spadł z konia i stracił wzrok. To skłoniło go do przewartościowania swojego życia - kiedy więc dotarł do stolicy Syrii został ochrzczony przez Ananiasza, jednego z uczniów Jezusa. Przyjął imię Paweł, odzyskał również wzrok. Wkrótce rozpoczął swoje podróże misyjne i zaczął głosić Słowo Boże - odwiedził m. in. Cypr, Azję Mniejszą, Macedonię, Grecję, Efez. Nadano mu przydomek Apostoła Narodów.

W 64 roku ogromny pożar spustoszył Rzym, a Cesarz Neron zrzucił odpowiedzialność za swoje zaniedbania na św. Pawła. W ten sposób skazano go na śmierć. Jego spuścizna to 14 listów apostolskich i mnóstwo nawróconych chrześcijan. Jest patronem m. in. Grecji, Poznania, Berlina, przewoźników czy marynarzy.

Święto Nawrócenia św. Pawła, Apostoła


Święto upamiętniające ogromną zmianę Szawła obchodzone było już w VIII wieku. Wybrano datę 25 stycznia, ponieważ w ten dzień przeniesiono jego relikwie z grobowca do rzymskiego kościoła pw. Świętego Pawła za Murami. Święto Nawrócenia św. Pawła, Apostoła obchodzone jest w kościołach rzymskokatolickim, prawosławnym, prawosławnym, anglikańskim i luterańskim. Jest ono zakończeniem Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Kościół poprzez święto Nawrócenia św. Pawła, Apostoła chce pokazać ludziom, że każdy może się zmienić, stać się lepszym człowiekiem, odpokutować za błędy. W ramach wydarzenia w polskich kościołach odbywają się nabożeństwa poświęcone nawróceniu św. Pawła. Jest to także ważne święto dla Ruchu Młodzieży Salwatoriańskiej, którego patronem jest właśnie św. Paweł.

Występowanie Nawrócenia św. Pawła, Apostoła w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Środa25.01.2023Nawrócenie św. Pawła, Apostoła 2023
Czwartek25.01.2024Nawrócenie św. Pawła, Apostoła 2024
Niedziela25.01.2026Nawrócenie św. Pawła, Apostoła 2026
Poniedziałek25.01.2027Nawrócenie św. Pawła, Apostoła 2027
Wtorek25.01.2028Nawrócenie św. Pawła, Apostoła 2028
Czwartek25.01.2029Nawrócenie św. Pawła, Apostoła 2029
Piątek25.01.2030Nawrócenie św. Pawła, Apostoła 2030
Sobota25.01.2031Nawrócenie św. Pawła, Apostoła 2031

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody w kolejnych dniach po 25 stycznia