Dzień Transplantacji 2024

Obchody Dnia Transplantacji były 53 dni, czyli 1 miesiąc i 22 dni temu.

W 2024 roku obchody Dnia Transplantacji przypadły na 26 stycznia (piątek).

Dzień Transplantacji obchodzony jest 26 stycznia, jako upamiętnienie pierwszego udanego przeszczepu nerki w 1966 roku w I Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Warszawie. Na świecie pierwszy przeszczep nerki od brata bliźniaka miał miejsce w 1954 roku w Bostonie, zaś międzynarodowe obchody Światowego Dnia Donacji i Transplantacji oficjalnie odbywają się 26 października. Hasło Dnia Transplantacji brzmi: „nie zabieram swoich organów do nieba, tam wiedzą, że potrzebne są na ziemi” i podkreśla ogromne znaczenie przeszczepiania narządów wewnętrznych w ratowaniu życia ludzkiego.

Z każdym rokiem, zwiększa się ilość wykonywanych operacji przeszczepienia narządów. Dzięki ustanowieniu Programu Wieloletniego pod nazwą „Narodowego Programu Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej” nastąpiła znaczącą poprawa sytuacji polskiej transplantologii. W naszym kraju realizowane są różne programy dążące do wspierania transplantacji i pozyskiwania potencjalnych dawców narządów. Obecnie istnieją kampanie zachęcające do podpisania oświadczenia woli o wykorzystaniu narządów po naszej śmierci, przykładem jest kampania "Nie zabieraj swoich narządów do nieba - one potrzebne są tu, na ziemi" prowadzona przez krakowską Klinikę Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii Collegium Medicum UJ – pod kierownictwem prof. Jerzego Sadowskiego.

Według prawa polskiego, narządy mogą zostać pobrane od zmarłego, jeżeli ten za życia nie zastrzegł tej decyzji i nie zgłosił swojego postanowienia w specjalnym rejestrze sprzeciwu. Obecnie wystarczy orzeczenie o śmierci mózgu oraz wydana zgoda na pobranie narządów przez rodzinę zmarłego. W Polsce procedura pobierania narządów po śmierci osoby zachodzi po dwukrotnym zbadaniu i stwierdzeniu zgonu pacjenta przez komisję złożoną z trzech lekarzy: neurologa lub neurochirurga, anestezjologia i lekarza innej specjalności. Decyzja o przekazaniu organów staje się bohaterskim postanowieniem. Pobrane narządy mogą uratować i wydłużyć życie aż siedmiu osób, więc każdy narząd jest podarunkiem życia osobie chorej.