Światowy Dzień Uśmiechu 2021

Do najbliższych obchodów Światowego Dnia Uśmiechu zostało 105 dni, czyli 3 miesiące i 13 dni.

W 2021 roku Światowy Dzień Uśmiechu przypada na 1 października (piątek).

Corocznie Światowy Dzień Uśmiechu obchodzony jest w pierwszy piątek października. Pomysłodawcą tego święta był Harvey Ball, który w 1963 roku stworzył słynny znaczek uśmiechniętej buźki na żółtym tle - “smiley'a”. Obrazek stał się jednym, z najbardziej rozpoznawalnym symbolem radości na całym świecie. Jednak wraz z komercjalizacją żółtego znaczka, Harvey Ball coraz bardziej zaniepokojony zatarciem pierwotnego znaczenia jego dzieła, postanowił zainicjować Światowy Dzień Uśmiechu, który zachęcał do jak najczęstszego uśmiechania się i czynienia dobrych uczynków.

Pierwsze obchody święta zostały zainicjowane 1 października 1999 roku, w mieście Worcester w stanie Massachusetts. Dzień przyciągnął uwagę mediów, zwłaszcza przemówienie autora uśmiechniętego symbolu, który powiedział: „Ten dzień odzwierciedla to, co jest w każdym z nas – patrząc na inną osobę chcemy ujrzeć uśmiech. Czasem o tym zapominamy. Czasem świat wydaje się wielki i pełen problemów, które trudno zrozumieć, a co dopiero rozwiązać. Zaczynamy wierzyć, że jesteśmy zbyt mali, żeby dokonać zmiany. Ale to nieprawda. Prawda jest taka, że każdy z nas może coś zmienić każdego dnia”. Od tej chwili do corocznych obchodów przyłącza się wiele osób, dla których Dzień Uśmiechu jest doskonałą okazją do wyrażenia radości i niesienia pomocy potrzebującym.

A uśmiech jest nie tylko wyrazem szczęścia, ale także spełnia bardzo wiele ważnych funkcji. Przede wszystkim badania naukowe udowodniły, że śmiejące się twarze wydają nam się ładniejsze, przyjaźniejsze oraz atrakcyjniejsze. Zmarszczki mimiczne, które powstają podczas uśmiechu odbierane są na poziomie podświadomości przez rozmówców jako pozytywne, w przeciwieństwie do zmarszczek powstałych w wyniku starości. Według brytyjskich naukowców można wyróżnić aż dziewięć odrębnych typów uśmiechu, z których pięć jest najczęściej spotykanych. Wśród różnych metod uśmiechania można wyszczególnić między innymi uśmiech prosty, górny, szeroki, podłużny i uśmiech „Co słychać?”

Jednak nie zawsze uśmiech może być oznaką szczerej radości, bowiem często ludzie mają tendencję do fałszywego uśmiechu. A jak rozpoznać szczery uśmiech? Jest on zazwyczaj symetryczny i angażuje prawie całą twarz. Osoba, która przeżywa szczere emocje, wyraża radość nie tylko poprzez usta, ale również przez spojrzenie, bowiem w trakcie tego uśmiechu pojawiają się tak zwane kurze łapki. A przede wszystkim, szczery uśmiech może trwać maksymalnie około 5 sekund, w przeciwieństwie do fałszywego, który zazwyczaj trwa o wiele dłużej.