Świętych Aniołów Stróżów 2024

Do najbliższych obchodów Świętych Aniołów Stróżów zostało 71 dni, czyli 2 miesiące i 10 dni.

W 2024 roku Świętych Aniołów Stróżów przypada na 2 października (środa).

Świętych Aniołów Stróżów to święto w Kościele katolickim.
Anioły są istotami duchowymi stworzonymi przez Boga na podstawie wolnej decyzji Jego boskiej woli. Są nieśmiertelnymi istotami, obdarzonymi inteligencją i wolą.

Ze względu na ich duchową naturę anioły nie mogą być widziane ani chwytane przez zmysły. W niektórych bardzo szczególnych przypadkach, dzięki Bożej interwencji, mogli być słyszani i widziani materialnie. Misją aniołów jest miłość, służba i chwała Bogu, bycie jego posłańcami, opieka i pomoc ludziom. Obecność i działanie aniołów pojawiają się w całym Starym Testamencie w wielu jego świętych księgach. Często pojawiają się także w życiu i naukach Jezusa Chrystusa, w listach św. Pawła, w Dziejach Apostolskich i głównie w Apokalipsie.
Czytając te teksty, możemy odkryć coś jeszcze o aniołach: anioły chronią nas, bronią nas fizycznie i wzmacniają poprzez walkę z siłami zła. Walczą z całej siły dla nas i o nas. Jako przykład można podać cudowne wyzwolenie Piotra, które zostało zabrane z więzienia przez anioła i kiedy anioł Pana zatrzymał ramię Abrahama, aby nie poświęcił Izaaka.

Misją aniołów stróżów jest towarzyszenie każdemu człowiekowi na drodze przez życie, dbanie o niego na ziemi przed niebezpieczeństwami duszy i ciała, ochrona go przed złem i poprowadzenie go na trudną drogę do Nieba. Można powiedzieć, że jest towarzyszem podróży, który zawsze jest przy każdym człowieku, w dobrych i złych czasach. Ani jedna chwila nie dzieli go od niego. Jest z nim, gdy pracuje, odpoczywa, kiedy się dobrze bawi, kiedy się modli, kiedy prosi o pomoc i kiedy o nią nie prosi. Nie odchodzi od niego, nawet gdy traci łaskę Bożą za grzech. Pomoże ci stawić czoła trudnościom życia codziennego i pokusom pojawiającym się w życiu dzięki lepszej zachęcie.

Bardzo łatwo jest nam zapomnieć o istnieniu aniołów z powodu zgiełku życia, a przede wszystkim dlatego, że ich nie widzimy. Z tego powodu Kościół zorganizował to wspomnienie, aby się radować i dziękować Bogu za przydzielenie nam anioła stróża.

Występowanie Świętych Aniołów Stróżów w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Niedziela02.10.2022Świętych Aniołów Stróżów 2022
Poniedziałek02.10.2023Świętych Aniołów Stróżów 2023
Czwartek02.10.2025Świętych Aniołów Stróżów 2025
Piątek02.10.2026Świętych Aniołów Stróżów 2026
Sobota02.10.2027Świętych Aniołów Stróżów 2027
Poniedziałek02.10.2028Świętych Aniołów Stróżów 2028
Wtorek02.10.2029Świętych Aniołów Stróżów 2029
Środa02.10.2030Świętych Aniołów Stróżów 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 2 października