Światowy Dzień Architektury 2020

Obchody Światowego Dnia Architektury były 2 dni temu.

W 2020 roku obchody Światowego Dnia Architektury przypadły na 1 lipca (środa).

Światowy Dzień Architektury został ustanowiony przez UIA (International Union of Architects). W tym Dniu organizowane są wydarzenia, które zrzeszają architektów na całym świecie. Celem Święta jest promowanie architektury oraz zawodu architekta.

W każdej epoce zmieniała się architektura. Współczesna architektura stawia nie tylko na funkcjonalność, ale również na ekologię. Nowoczesne budynki zaczynają przypominać żywe istoty i same wytwarzają energię, oddychają, nie zanieczyszczają środowiska oraz naturalnie obumierają. Architekci poszukują inspiracji w przyrodzie i projektują budowle z wykorzystaniem rozwiązań znanych naturze. Przykładem jest londyński wieżowiec, popularnie zwany korniszonem, który został zaprojektowany przez Normana Fostera. Wieżowiec posiada kształt stożka, dzięki któremu zmniejszono parcie boczne wiatru, zaś szklana elewacja chroni przed zbytnim nagraniem wnętrza latem i zapewnia izolacje ciepła zimą. Architekt wzorował się na strukturze prymitywnych oceanicznych gąbek, które zbudowane są z krzemionki. Kolejnym przykładem budynku ekologicznego jest Esplanade – Theatres on the Bay w Singapurze. Architekci stworzyli budowlę, której fasada przypomina łuski otwierające się pod wpływem światła.

Według futurystycznych wizji architektów, domy przyszłości będą same się wznosić, zmieniać wygląd, kolor oraz wielkość. Budynki staną się integralną częścią natury i będą w pełni zaspokajać potrzeby ludzkie. Architekci pragną, aby nie tylko budowle stały się bardziej przyjazne środowisku, ale całe miasta były ekologiczne. W 2013 roku architekci z duńskiej pracowni BIG wygrali międzynarodowy konkurs na projekt ekologicznego miasta Europa City, które powstanie na przedmieściach Paryża. Doskonałe miasto przyszłości będzie łączyć miejskie udogodnienia z urokiem wiejskiego życia. W mieście będą powstawać energooszczędne budynki i miejsca przyjazne naturze. Cały projekt zostanie pokryty falistym zielonym dachem z widokiem na Paryż. Celem konstrukcji miasta będzie zachęcenie mieszkańców do ekologicznego trybu życia, zaś całe miasteczko zostanie zasilone energią słoneczną, geotermalną i biopaliwami. Efekty tej inwestycji zobaczymy już za kilka lat.

Występowanie Światowego Dnia Architektury w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Niedziela01.07.2018Światowy Dzień Architektury 2018
Poniedziałek01.07.2019Światowy Dzień Architektury 2019
Czwartek01.07.2021Światowy Dzień Architektury 2021
Piątek01.07.2022Światowy Dzień Architektury 2022
Sobota01.07.2023Światowy Dzień Architektury 2023
Poniedziałek01.07.2024Światowy Dzień Architektury 2024
Wtorek01.07.2025Światowy Dzień Architektury 2025
Środa01.07.2026Światowy Dzień Architektury 2026

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Kanada 🇨🇦 - Dzień Kanady

Święta i obchody w kolejnych dniach po 1 lipca