Do najbliższych obchodów Dnia Polskiej Harcerki zostało 170 dni, czyli 5 miesięcy i 17 dni.
W 2025 roku Dzień Polskiej Harcerki przypada na 5 października (niedziela).
W pierwszą niedzielę października harcerki obchodzą swoje święto – Dzień Polskiej Harcerki. To dzień, w którym oddają one cześć poległym harcerkom w czasie wojny i okupacji. W tym dniu organizowane są uroczystości upamiętniające poświęcenie, odwagę i ciężką pracę młodych dziewcząt oraz kobiet, które również walczyły o naszą Ojczyznę.
W 1955 roku z inicjatywy hm. Zofii Florczak powstał zespół Instruktorek dawnej Organizacji Harcerek „Wędrowniczki po Zachodnim Stoku", który zrzeszał instruktorki i harcerki dawnej Organizacji Harcerek Związku Harcerstwa Polskiego. Członkinie organizacji prowadziły pracę formacyjną, organizowały spotkania z Prymasem Polski kardynałem Stefanem Wyszyńskim, kilkakrotnie wyjeżdżały z pielgrzymkami do Rzymu, gromadziły i dokumentowały historię Organizacji Harcerek przed wojną i w czasie wojny, a także wspierały odradzające się organizacje Harcerek ZHP r. zał. 1918 oraz ZHR. To dzięki inicjatywie Zofii Florczak została ufundowana tablica upamiętniająca harcerki poległe, zaginione, zamordowane i zmarłe w czasie wojny i okupacji. Tablicę umieszczono w kościele św. Marcina w Warszawie. Od tej uroczystości zawsze w pierwszą niedzielę października obchodzony jest Dzień Polskiej Harcerki, w czasie którego odbywa się Msza św. w intencji poległych, zmarłych i żyjących harcerek. Coroczne uroczystości zrzeszają harcerki z całej Polski i z poza granic kraju. Główna Kwatera Harcerek ZHP pgk w Londynie (poza granicami kraju) w 1988 roku ogłosiła święto polskich harcerek Światowym Dniem Harcerki.
W czasie wojny i okupacji polskie harcerki wykazały się niezwykłą odwagą i poświęceniem. Od września 1939 roku, harcerki i harcerze brali czynny udział w wojnie obronnej kraju, na przykład w trakcie obrony wieży spadochronowej w Katowicach, walki w Bydgoszczy, pod Mławą, w obronie Warszawy. Pogotowie Wojenne Harcerek nie zaprzestało pracy przez cały okres wojny, przyjmując kryptonim „OH" (Organizacja Harcerek), „Związek Koniczyn", „Bądź Gotów". Harcerki w wieku 16 lat wstępowały do Wojskowej Służby Kobiet Armii Krajowej (WSKAK) i pełniły odpowiedzialne funkcje na różnych szczeblach AK. W celu upamiętnienia heroizmu harcerek i pozostałych kobiet, 19 kwietnia 2007 roku w Warszawie został odsłonięty Pomnik Wojskowej Służby Kobiet. Pomnik przedstawia postać gen. Marii Wittek, personifikującej wszystkie polskie kobiety w służbie Wojska Polskiego.
